Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało najnowsze dane dot. urlopów związanych z rodzicielstwem. Od stycznia do lutego br. z urlopów na dzieci skorzystało 332,8 tys. rodziców, w tym 299 tys. kobiet i 33,7 tys. mężczyzn.

Dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcom dzieci niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Mogą wykorzystać go w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ojcowski można podzielić na dwie części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka. Od stycznia do lutego na takim urlopie przebywało 30,1 tys. mężczyzn, w tym 17,6 tys. w lutym.

W lutym z urlopów rodzicielskich skorzystało 177,3 tys. osób (w tym 1,3 tys. mężczyzn).

Od stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie. Pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczonych jest wyłącznie dla matki. Resztą rodzice mogą dzielić się między sobą.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić go w jego trakcie.