W związku z ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz. U. z 2017 poz. 1428) wprowadzono zmiany w zakresie organizacji rozpatrywania spraw dotyczących świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego (500+). Zmiany polegają na przekazaniu zadania w zakresu realizacji świadczeń w sprawach, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego z poziomu Marszałka Województwa na poziom Wojewody, co ma zapewnić lepszą organizację rozpatrywania wniosków i wpłynąć na ich terminowe rozpatrywanie – podało MRPiPS w komunikacie.  

Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej przekażą wszystkie sprawy, które do tej pory rozpatrywały urzędy marszałkowskie, odpowiedniemu urzędowi wojewódzkiemu. Resort ostrzega, że w związku ze zmianami kontakt w tym zakresie z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej może być utrudniony. W sprawach indywidualnych po 1 stycznia 2018 r. należy kontaktować się bezpośrednio z Urzędem Wojewódzkim. Ministerstwo nie rozpatruje spraw indywidualnych oraz odwołań lub zażaleń na decyzje lub postanowienia – dodano w komunikacie.

Jeśli osoba składająca wniosek lub członek wskazanej we wniosku rodziny przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a wyjazd/pobyt ten nie ma charakteru turystycznego, leczniczego lub nie jest związany z podjęciem przez dziecko kształcenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, to gmina przekazuje obecnie taki wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa w celu jego rozpatrzenia i ustalenia czy nie mają zastosowania unijne przepisy o koordynacja sytemu zabezpieczeń społecznych. Po zmianie, od stycznia 2018 r., taki wniosek trafi do odpowiedniego wojewody.