W naszym kraju zmiana pracy wciąż kojarzy się z rewolucją – zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Długie rozmowy rekrutacyjne, wyjazd lub przeprowadzki do innego miasta, a w najlepszym wypadku zmiana trasy dojazdu do pracy, nowe miejsce i nowy sprzęt.
 
Tymczasem, w związku z malejącą liczbą specjalistów, szczególnie w takich branżach jak IT, pracownicy stawiają coraz więcej warunków. Ci najlepsi nie chcą już emigrować za pracą, a pracodawcy znajdują coraz nowsze sposoby przyciągnięcia ich do swojej firmy. Technologie, które powstają w Polsce, są eksportowane do największych światowych firm. Dobrą markę mają również nasi programiści. Według serwisu HackerRank, który opublikował wyniki badania dotyczącego jakości programistów, polscy specjaliści ustępują tylko chińskim i rosyjskim. W języku programowania Java Polska znalazła się na pierwszym miejscu.

Amerykanie znaleźli sposób jak zakończyć erę migracji za stanowiskiem. Oferują pracę zdalną, w godzinach, które sami ustalamy i z dowolnego miejsca na ziemi, a pracę możemy zmienić nie wychodząc z domu - poprzez rekrutacje on-line.
 
Praca 2.0

Najlepszym polskim pracownikom, nowe podejście do pracy chce pokazać amerykański Startup Crossover. Firma promuje pracę zdalną, w której pracownik ma stałe zatrudnienie, ale swoje obowiązki może wykonywać z każdego miejsca na ziemi. Sam decyduje o godzinach pracy i sam planuje swój tydzień, a przy zmianie pracy nie rusza się z miejsca – przechodzi rekrutacje online, zmienia szefa i zespół, ale jego życie nie zmienia się – zostaje w tym samym miejscu, korzysta z tego samego sprzętu, a pensję wypłaca mu ta sama firma.
 
– Osoby zatrudnione w Crossover mają szanse na prace dla największych firm z listy Fortune500. Współpraca globalna ma na celu łączyć wiedzę i doświadczenie danych specjalistów z potrzebami potencjalnych pracodawców niezależnie od miejsca przebywania pracownika czy pracodawcy. Nasi pracownicy to ludzie ze 130 krajów z całego świata. W Polsce w ten sposób pracuje już ponad 70 osób, a na całym świecie liczba wynosi 3500 osób. W tym roku zamierzamy przeprowadzić 20 turniejów online tygodniowo oraz minimum 12 turniejów w Warszawie – dla tych, którzy chcą spotkać się z nami osobiście – mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager w firmie Crossover.
 
Pensja w chmurze

Jak podkreślają pracownicy ogromną zaletą takiej pracy jest też unifikacja pensji tzw. „pensja w chmurze”. Zarobki oferowane przez startup są o ok. 30 proc. wyższe niż te oferowane przez polskich pracodawców, a pracownik niezależnie od kraju, z którego pochodzi dostaje te samą pensję. – Praca zdalna dla finansistów i programistów jest czymś nowym w Polsce. W tym modelu od poniedziałku do piątku, a jak ktoś woli w sobotę i w niedzielę, może pracować każdy, czy to w domu, czy w biurze, w Polsce, czy w Tajlandii. Może po prostu pracować z jakiego miejsca chce i sam decydować o swoim czasie – dodaje Markus Törnberg.
 
Podróże, rodzina albo cyfrowi nomadzi

Praca zdalna to również nowy sposób zatrudnienia dla tych, dla których 2-tygodniowy wyjazd w ciągu roku to za mało. Praca zdalna pozwala połączyć wyjazd do ciepłych krajów z wykonywaniem służbowych obowiązków. To my decydujemy czy chcemy pracować w biurze od 9 do 17, czy w ciągu dnia opalać się na plaży i surfować po oceanie, a po południu zacząć pracę i z nad komputera podziwiać jeszcze zachód słońca.
 
– Praca zdalna to dla mnie rozwiązanie idealne. Są plusy i minusy bo do zrealizowania mamy 40 godzin w tygodniu i od nas zależy czy się zmobilizujemy i zrobimy to w 5 czy w 3 dni, czy pracujemy w dzień czy w nocy. Taka praca wymaga dużo samodyscypliny, ale plusów jest o wiele więcej.  Mam za sobą kilka fantastycznych wyjazdów:  Kenia, Bali, Wyspy Kanaryjskie... Łączyłem tam pracę z podróżowaniem i jestem żywym przykładem na to, że mając stałą i wymagającą pracę - da się. Zarządzam zespołem kilkudziesięciu osób z całego świata, ale nie zapominam o życiu prywatnym i realizacji pasji, a praca zdalna mi w tym tylko pomaga – mówi Tomasz Kazimierski, Software Engineering Manager, Crossover.
 
Jak wynika z  badania Antal i SAS Institute, dla polskich specjalistów i menedżerów z sektora IT przy wyborze pracodawcy najważniejsza jest innowacyjność firmy (22 proc. wskazań). Warunki finansowe znalazły się na czwartej pozycji (10 proc. wskazań), wyprzedzone przez styl zarządzania i kulturę organizacyjną oraz wielkość i prestiż organizacji (odpowiednio 16 i 15 proc.). To właśnie innowacyjne podejście do pracy będzie grało główną rolę w 2018 roku. Pracownicy zaczynają głośno mówić o własnych potrzebach, a praca ma pomagać im w spełnianiu prywatnych marzeń, a nie je ograniczać. Dzięki pracy zdalnej nikt nie musi już opuszczać miejsca zamieszkania, a rodzinę może zabrać na niekończące się praco-wakacje w ciepłych krajach. Brzmi jak sen, ale taki model pracy powoli staje się rzeczywistością również dla polskich pracowników.