Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zakaz handlu - czy pracownicy na pewno zyskają?

Pracodawcy i analitycy ostrzegają: zamknięcie sklepów w niedziele spowoduje zwolnienia. Resort pracy zapewnia, że ustawa nie będzie miała negatywnego wpływu na zatrudnienie. Czas pokaże, kto ma rację. Warto jednak już teraz przyglądnąć się szacunkom.
Sklep
W ramach topiku:
Grupy pracowników Rynek pracy
Warto wiedzieć: Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą 2 niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 2019 roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem 7 w roku.
Kadry

Wiceminister Stanisław Szwed uspokajał pod koniec lutego, że w tej chwili w handlu brakuje ok. 150 tys. pracowników. – Nie obawiamy się negatywnego wpływu ograniczenia handlu w niedziele na zatrudnienie – mówił i podkreślał, że z punktu widzenia rynku pracy nie widzi żadnego zagrożenia.

Entuzjazmu ministerstwa nie podzielają eksperci PwC. Szacują, że zagrożonych jest ok. 30 tys. etatów, 30 proc. umów najmu w centrach handlowych może być negocjowanych, a roczne straty z tytułu wpływów do budżetu państwa mogą sięgnąć 1,8 mld zł. Business Centre Club już jesienią 2017 roku, kiedy toczyły się prace nad ustawą, przewidywał, że zakaz handlu spowoduje 5-proc. spadek sprzedaży detalicznej i, podobnie jak PwC, oszacował spadek wpływów do budżetu na 1,8 mld zł rocznie.

PwC zorganizowało w czwartek spotkanie, w czasie którego dyskutowano o skutkach wprowadzenia zakazu handlu. Wzięli w nim udział m.in. najemcy w centrach handlowych, właściciele nieruchomości, sklepów internetowych, przedstawiciele sieci spożywczych, firm ochroniarskich i logistycznych. Wszyscy zgodzili się, że przepisy są bardzo niejednoznaczne i sprawiają dużo problemów interpretacyjnych, a przyszłość jest niepewna.

Czytaj też: Ponad 30 wyjątków od zakazu handlu >>

– Czy nasze prognozy się spełnią, pokaże czas – mówił Jacek Pawłowski, radca prawny i partner w PwC. – Nie wiemy, co się naprawdę zdarzy, ale na podstawie obserwacji, jak do tej pory rozkładał się handel, szacujemy, że zagrożonych jest ok. 30 tys. etatów – mówił. Dodał, że dotyczy to w największej mierze ochrony i pracowników standów, czyli niewielkich miejsc sprzedaży, zlokalizowanych w korytarzach większych sklepów. Trzeba bowiem pamiętać, że personel sklepów to nie tylko sprzedawcy, ale również osoby dbające o czystość czy właśnie ochrona. W weekendy dodatkową pracę często podejmowali studenci i osoby starsze - oni dotkliwie odczują zmiany.

Wdrożenie ustawy będzie następowało stopniowo, więc na ocenę efektu rynkowego musimy poczekać. – Nie wiemy, na ile klienci zmienią swoje przyzwyczajenia i przeniosą zakupy na inne dni – mówi Błażej Podstawski, adwokat w kancelarii PwC Legal. Zaznacza, że matematyka jest okrutna: jeżeli wypada określona liczba roboczogodzin do przepracowania w miesiącu, to musi się to odbić na zatrudnieniu.

Czytaj też: Zakaz handlu. Ustawa już obowiązuje >>

– Mówi się o dużych zwolnieniach, które będą miały miejsce. Ja nie bardzo w to wierzę - powiedział z kolei analityk Xelion, Piotr Kuczyński. W jego ocenie, jak zwykle przedsiębiorcy przesadzają w jedną stronę, związkowcy w drugą. Kuczyński spodziewa się, że handel przeniesie się na inne dni, głównie piątek, sobotę i poniedziałek. Nie wyklucza jednak, że problem zwolnień w ogóle się nie pojawi.

Chcesz wiedzieć więcej?

W Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz więcej materiałów związanych z tematem zakazu handlu. Polecamy m.in.:
- komentarz praktyczny 'Wykonywanie pracy w handlu w niedziele a odpoczynek dobowy', Joanna Suchanowska >>*
- komentarz praktyczny 'Zakaz handlu w niedziele i święta - problemy z definicją niedzieli', Maria Sobieska >>*
- poradnik 'Zakaz handlu w niedziele i święta - na czym polega i kogo dotyczy?', >>*

*linki prowadzą do tekstów dostępnych dla zalogowanych Użytkowników Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Przeciwdziałanie niedopuszczalnym formom zatrudnienia

Publikacja w sposób całościowy i dogłębny omawia zagadnienie odpowiedzialności prawnej za...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi

Podręcznik przedstawia problematykę prawa pracy w przystępnej formule pytań i odpowiedzi. Zawarte w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie

Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

FOR: resort pracy nie ma kompetencji do wydawania interpretacji ws. zakazu handlu

08-03-2018
Pierwsza niedziela z zakazem handlu już 11 marca. Przepisy są tak niejasne, że przedsiębiorcy nie wiedzą jak je właściwie rozumieć. Ministerstwo Pracy porozumiało się z PIP i powstała interpretacja niektórych zapisów ustawy. FOR ostrzega, że jest ona w wielu miejscach niezgodna z brzmieniem ustawy i może narażać obywateli na odpowiedzialność karną za jej stosowanie.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Ile zarabia menedżer w Warszawie?