Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni ma zastosowanie do wszystkich pracujących:
- pracowników,
- pracowników tymczasowych
- zleceniobiorców i innych osób wykonujących pracę na podstawie umów prawa cywilnego,
wykonujących odpłatną pracę u przedsiębiorcy wykonującego zarobkową działalność handlową.

Właściciel chce zarobić - musi sam pracować

Ustawa wyłącza z zakazu przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, które w niedziele i święta nie korzystają z pracy pracowników lub zatrudnionych i w te dni wyłącznie osobiście prowadzą handel.

Czytaj też: Ponad 30 wyjątków od zakazu handlu >>

Rodzina może pomóc

Ustawa nie wspomina nic o pomocy członków rodziny, jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy interpretacj przepisów, zgodnie którą "korzystanie z okazjonalnej i nieodpłatnej pomocy członków rodziny w takim przypadku nie narusza przepisów ustawy. Osoby te nie mogą jednak być pracownikami lub zatrudnionymi u takiego przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia".

Tydzień temu nie było wielu naruszeń

11 marca, w pierwszą niedzielę z zakazem handlu, Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała 2,5 tys. otwartych sklepów, ale wszczęła tylko 80 postępowań. Wystawiono trzy mandaty (każdy po 1000 zł) i zapowiedziano skierowanie dwóch spraw do sądu. Szczegółowe dane o karach dostępne będą dopiero po zakończeniu czynności kontrolnych.

Czytaj też: Zakaz handlu: monopolowe zmieniają się w kwiaciarnie >>

18 marca też będą kontrole

Zgodnie z decyzją Wiesława Łyszczka, Głównego Inspektora Pracy, w niedzielę 18 marca kontrole przestrzegania zakazu pracy w handlu w niedzielę będą kontynuowane. Czynne będą infolinie w okręgowych inspektoratach pracy, gdzie będzie można zgłaszać przypadki naruszeń prawa.

Czytaj też: Zakaz handlu: inspekcja pracy czeka na donosy >>