Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Rząd przedstawił założenia daniny solidarnościowej

Ubezpieczenia
Rząd zapowiedział utworzenie solidarnościowego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych, który zasilony zostanie z 2 źródeł: części składki na Fundusz Pracy i nowej daniny, którą zapłacą najbogatsi.

Projekt to odpowiedź na protest rodziców osób niepełnosprawnych, którzy od 18 kwietnia przebywają w Sejmie. Przyjechali z żądaniem podwyższenia renty socjalnej i wprowadzenia dodatku 500 zł na życie. Pierwszy z postulatów został spełniony. Prezydent podpisał w poniedziałek ustawę w tej sprawie.

  Prezydent podpisał ustawę podnoszącą rentę socjalną Prezydent podpisał ustawę podnoszącą rentę socjalną 14-05-2018 Szkolenie

Co do drugiego postulatu - wprowadzenia dodatku 500 zł - nie osiągnięto porozumienia. Rodzice domagają się tej kwoty w gotówce, rząd zaproponował pakiet świadczeń, który w sumie ma przynieść domowym budżetom ulgę w podobnej wysokości. Ustawa, która wprowadza szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jest już gotowa i wejdzie w życie 1 lipca. Więcej na ten temat tutaj >. Protestujący nie uznali jednak tych zmian jako spełniających ich żądania i nie zakończyli protestu.

Nowość: Solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister finansów Teresa Czerwińska przedstawiły we wtorek po posiedzeniu rządu mapę drogową budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jednym z jego elementów będzie zapowiadany przez premiera Morawieckiego fundusz solidarnościowy.

Solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych będzie zasilany z 2 źródeł:

- części składki odprowadzanej na Fundusz Pracy. Obecnie to 2,45 proc. - od początku 2019 roku 0,15 proc. tej składki trafi na wsparcie niepełnosprawnych. Minister Czerwińska podkreśliła, że nie wzrosną obciążenia pracodawców, bo nie zmieni się wysokość składki. Będzie tylko inaczej dystrybuowana.

- daniny solidarnościowej, którą zapłaci ok. 25 tys najbogatszych Polaków - po raz pierwszy w 2020 roku, przy okazji rozliczania PIT za rok 2019. Zapłacą ją wszystkie osoby fizyczne, których roczne dochody są wyższe niż 1 mln zł (miesięczne zarobki wyższe niż 87.000 zł). Danina wyniesie 4 proc. i będzie obliczana od nadwyżki dochodów ponad 1 mln. zł. Będzie się ją obliczało w rocznym zeznaniu podatkowym.

Minister Rafalska zapowiedziała, że od 2020 roku środki z solidarnościowego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych będą przeznaczane na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Szefowa resortu rodziny wyjaśniła, że hierarchia ważności tych potrzeb będzie skonsultowana, uzgodniona z reprezentacją osób niepełnosprawnych, fundacjami, stowarzyszeniami, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że danina solidarnościowa jest tylko jednym z elementów rządowego planu wsparcia dla niepełnosprawnych. Rząd przygotował trzy fundamenty takiej pomocy: solidarnościowy fundusz wsparcia, pakiet społecznej odpowiedzialności i program Dostępność plus.

Tuż po ogłoszeniu planowanych zmian rodzice osób niepełnosprawnych zapowiedzieli, że nie zakończą protestu, ponieważ propozycja rządu nie odpowiada na ich potrzeby. - Rząd nas nie słucha - mówili. Zaapelowali też do osób, które obejmie nowa danina, aby się na nią nie godzili. 

Z kolei minister Rafalska twierdzi, że propozycje rządu daleko wybiegają poza to, o co wnosiły panie protestujące w Sejmie. Dodała, że chodzi np. o matki z emeryturami EWK (osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę z racji opieki nad niepełnosprawnymi) czy kwestie zwiększenia dostępu do codziennego wsparcia osób niepełnosprawnych, np. warsztatów terapii zajęciowej.

Czytaj też: Danina solidarnościowa – znamy szczegóły >>

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monografia to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w sposób kompleksowy porusza zagadnienie...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi

Podręcznik przedstawia problematykę prawa pracy w przystępnej formule pytań i odpowiedzi. Zawarte w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Coaching kariery. Doradztwo zawodowe w warunkach współczesnego rynku pracy

Książka jest pierwszą na polskim rynku publikacją łączącą tematykę coachingu z nowoczesnym...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Więcej na temat

Rząd zawarł porozumienie ws. niepełnosprawnych, mimo że odrzucili je protestujący w Sejmie

24-04-2018
Rząd i część organizacji reprezentujących niepełnosprawnych porozumieli się w piątek ws. wsparcia osób niepełnosprawnych. Porozumienie podpisano, mimo że nie zgodzili się na nie rodzice protestujący w Sejmie. Rząd zobowiązał się między innymi do podniesienia wysokości renty socjalnej.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pensje samorządowców będą niższe