Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zbiorowy pozew przeciw Biedronce: byli pracownicy chcą odszkodowań

Osoby w przeszłości zatrudnione w firmie łączą siły i chcą walczyć o odszkodowanie od sieci za naruszanie ich praw do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pozew jest już na ukończeniu, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
W ramach topiku:
Dokumentacja Obowiązki pracodawcy i pracownika Zatrudnienie
Warto wiedzieć: W 2003 r. Bożena Łopacka obliczyła, iż Biedronka na skutek fałszowania ewidencji czasu pracy nie wypłaciła pracownikom za nadgodziny ok. 125 mln zł. – Kwotę tę potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 2009 r.
Kadry

Pracownicy pozywają Biedronkę o to, że dopuszczała ich do pracy bez ważnych badań lekarskich, zezwalających na wykonywanie czynności, do których byli faktycznie przydzieleni, a nie tych zapisanych w umowie. Mowa przede wszystkim o kasjerach-sprzedawcach, których obowiązkiem było też rozładowywanie dostaw, co wiąże się z dźwiganiem dużych ciężarów. Inny zarzut stawiany przez pozywających Biedronkę to nieinformowanie ich o ryzyku zawodowym, które wiąże się z taką pracą, a także o zasadach ochrony przed zagrożeniami związanymi z faktycznie wykonywanymi obowiązkami.

Pracownicy chcieliby, by ich wygrana pozwoliła na dochodzenie odszkodowań też przez innych, którzy ciągle boją się zrobić ten krok, zwłaszcza tych, którzy są stale zatrudnieni w firmie. Wielu zniechęcił przykład Bożeny Łopackiej, byłej kierowniczki sklepu Biedronka w Elblągu, która w latach 2004–2005 stała się symbolem walki o prawa pracownicze. Choć wygrała 26 tys. zł zaległego wynagrodzenia, to do pracy w sieci już nie wróciła.

Bunt za kasą: pracownicy Biedronki planują strajk Bunt za kasą: pracownicy Biedronki planują strajk 18-04-2017 Szkolenie

Zmiana warunków to też zasługa Państwowej Inspekcji Pracy, która przeprowadziła liczne kontrole w sklepach. Potwierdziły one zgłaszane przez pracowników nieprawidłowości. Ich efektem było wyposażenie sklepów w podesty i drabiny ułatwiające umieszczanie towarów na półkach regałów sklepowych oraz w wózki z napędem elektrycznym do przewozu palet z towarami.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy w umownym stosunku pracy

W książce omówiono zagadnienia dotyczące instytucji wypowiedzenia warunków pracy lub płacy...
Cena: 99.00

Bezpieczeństwo i higiena pracy. Pytania i odpowiedzi

Publikacja jest swoistym przewodnikiem po problematyce bezpieczeństwa i higieny pracy...
Cena: 69.00

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - program dla nowych Klientów (licencja...

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesna publikacja na którą składa się szereg...
Cena: 2405.88
Promocja: 0.00 zł

Więcej na temat

Przepisy BHP trzeba odchudzić - mobilizują Pracodawcy RP

28-02-2017
Komisja kodyfikacyjna ma zracjonalizować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Swoje propozycje w tym zakresie przedstawią pracodawcy. Zdaniem ekspert Pracodawców RP Moniki Gładoch kodeks pracy powinien zawierać jedynie główne zasady BHP, a precyzyjne przepisy powinny znaleźć się w ustawach szczegółowych lub rozporządzeniach.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Staże z urzędów pracy inaczej