Agnieszka Matłacz

Agnieszka Matłacz

Redaktor sekcji Kadry i BHP

Od 12 lat związana z Wolters Kluwer – najpierw w redakcji LEX, tworzącej Vademecum Doradcy Podatkowego, później przy publikacjach dla rzeczoznawców majątkowych, specjalistów prawa ochrony środowiska czy prawa budowlanego. Była też wydawcą newsletterów.

Kontakt: Agnieszka.Matlacz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

PIH: Sklepikarze zbyt późno dostali informację o zmianie VAT na żywność

VAT

Za dwa tygodnie przestanie obowiązywać zerowa stawka podatku VAT na żywność. Polska Izba Handlu zwraca uwagę, że handlowcy mają bardzo mało czasu na zmianę cen, a okres w którym muszą to zrobić, przypada na szczyt przedświątecznego ruchu. Żeby nowe cenówki były gotowe na początek kwietnia, handlowcy powinni je zmieniać w świąteczny weekend.

14.03.2024

Świadczenie rehabilitacyjne - gdy kończy się limit zwolnienia chorobowego

Ubezpieczenia społeczne

Zasiłek chorobowy może trwać do 182 dni lub do 270 dni gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą bądź przypada w trakcie ciąży, albo do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia. Jeśli chory po tym okresie wciąż jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja daje mu szanse na odzyskanie zdolności do pracy, może złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. Nie jest konieczne stwierdzenie, że wyzdrowienie ma nastąpić w ciągu 12 miesięcy od wyczerpania zasiłku chorobowego.

13.03.2024

Rada EPSCO przyjęła dyrektywę dotyczącą pracowników platformowych

Prawo pracy

Nadchodzą ważne zmiany dla osób zatrudnionych przez platformy cyfrowe, czyli m.in. dostawców jedzenia czy kierowców taksówek, ale nie tylko - pracownicy platformowi to także np. tłumacze, kurierzy, copywriterzy czy graficy. Na posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli przyjęta została dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Resort pracy zapowiada szybkie rozpoczęcie prac nad jej wdrożeniem do polskiego porządku prawnego.

12.03.2024

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

12.03.2024

RPO w obronie opłat aplikantki z niepełnosprawnym dzieckiem

Prawnicy

Samorząd adwokacki odmówił zwolnienia z opłat za aplikację aplikantce, która samotnie opiekuje się dzieckiem z niepełnosprawnością. Argumentował, że niepełnosprawność dziecka powstała przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego, więc sytuacja aplikantki nie jest wyjątkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządu adwokackiego do WSA.

11.03.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    428