Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

PPK jednak nie od stycznia 2019 roku

2018-04-26
Lepiej zrobić to porządnie, niż szybko – zwłaszcza, że Pracownicze Plany Kapitałowe mają też odbudować zaufanie do systemu emerytalnego nadszarpnięte przez OFE – powiedział w środę w siedzibie Pracodawców RP Paweł Borys. Projekt ustawy powinien trafić do Sejmu pod koniec czerwca, a to oznacza, że zmiany wejdą nie 1 stycznia 2019 r., lecz w połowie przyszłego roku.
Ubezpieczenia

PPK to wyższe koszty dla pracodawców. Trzeba je uwzględnić w zamówieniach publicznych

2018-05-15
Kiedy wejdą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe, każdego miesiąca pracodawca dopłaci do oszczędności emerytalnych pracownika co najmniej 1,5 proc. jego wynagrodzenia. Federacja Przedsiębiorców Polskich i Instytut Emerytalny postulują, aby szczegółowo powiązać wprowadzenie PPK z Prawem zamówień publicznych. Podkreślają, że niezbędne jest umożliwienie waloryzacji kontraktów publicznych.

Krótsza praca dla rodziców, a wynagrodzenie bez zmian

2018-05-15
PSL chce żeby pracownik, który opiekuje się dzieckiem poniżej 15 roku życia, mógł korzystać ze skróconego czasu pracy - do 7 godzin. Ma przy tym zachować pełne wynagrodzenie. Projekt zmian w tej sprawie jest już w Sejmie. Propozycję PSL na tle rozwiązań europejskich omawia dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny, partner w Kancelarii Raczkowski Paruch.
Kadry

Kryteria otrzymania A1 wreszcie jasne

2018-05-14
ZUS od wielu miesięcy wydawał decyzje odmowne w sprawie zaświadczeń A1 dla zatrudnianych przez polskich przedsiębiorców pracowników z państw trzecich, głównie z Ukrainy i Białorusi. ZUS określił długo oczekiwane jasne kryteria otrzymania tego zaświadczenia.
Kadry
Więcej

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

2018-05-07
Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno na dziecko zdrowe, o ile nie ukończyło 8 lat życia, jak i dziecko chore - do ukończenia przez nie 14. roku życia. Małgorzata Skibińska, ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, kto i w jakiej sytuacji może z niego skorzystać.
Kadry

50 proc. koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich - zmiany w 2018 roku

2018-04-04
Z początkiem 2018 roku weszły w życie zmiany dotyczące kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw własności intelektualnej. Z jednej strony podwyższono limit stosowania 50 proc. kosztów, z drugiej - wprowadzono ograniczenie dotyczące dziedzin działalności twórczej, do których można te koszty zastosować. Co ważne, po przekroczeniu nowych, wyższych limitów koszty uzyskania przychodów nie znajdą w ogóle zastosowania.
Płace

W sobotę nocna zmiana będzie krótsza. Co z wynagrodzeniem?

2018-03-20
Autor: Joanna Kaleta
W najbliższą sobotę - w nocy z 24 na 25 marca 2018 r. zmieniamy czas z zimowego na letni. Oznacza to, że zegarek przestawimy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy, czyli "do przodu". O godzinę krócej będą pracować zatrudnieni tej nocy pracownicy.
Kadry Płace

Opieka nad dzieckiem - dodatkowe wolne dla rodzica

2018-03-08
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Więcej
Więcej