Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Po śmierci zleceniobiorcy jego spadkobierca dostanie zasiłek chorobowy

Ubezpieczenia
Zdarza się, że po śmierci pracownika pozostają niewypłacone różne świadczenia, w tym także zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne. Podobnie może się zdarzyć w przypadku świadczeń należnych zleceniobiorcy. Ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, co pracodawca czy zleceniodawca powinni zrobić z takimi świadczeniami.
W ramach topiku:
Ubezpieczenia chorobowe

Zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w razie śmierci ubezpieczonego (w tym również zleceniobiorcy) przed podjęciem należnego mu zasiłku, zasiłek wypłaca się osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego.

Warto podkreślić, że inaczej niż w przypadku śmierci pracownika, osobami uprawnionymi do otrzymania wynagrodzenia po śmierci zleceniobiorcy są wyłącznie jego spadkobiercy. W tej sytuacji spadkobiercy zmarłego zleceniobiorcy powinni przedstawić postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrować akt poświadczenia dziedziczenia. Zleceniodawca w przypadku śmierci zleceniobiorcy nie może zrealizować wypłaty wynagrodzenia z umowy zlecenia jego małżonkowi oraz innym najbliższym członkom rodziny. Ta zasada odnosi się również do wypłaty zasiłku chorobowego oraz innych zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

W przypadku wypłaty zasiłku chorobowego spadkobiercom zmarłego zleceniobiorcy zleceniodawca nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy. W tym przypadku są to prawa majątkowe podlegające dziedziczeniu, a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Powyższe dotyczy sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zleceniobiorcą. Więcej na ten temat w relacji pracodawca - pracownik w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w komentarzu Wypłata zasiłku chorobowego po śmierci pracownika oraz zleceniobiorcy* >>

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 
 

 

 

lista dokumentów

Produkty polecane

Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi

Podręcznik przedstawia problematykę prawa pracy w przystępnej formule pytań i odpowiedzi. Zawarte w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

RODO. Ochrona danych osobowych w stosunkach pracy [PRZEDSPRZEDAŻ]

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat ochrony danych osobowych w stosunkach pracy....
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?