Zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w razie śmierci ubezpieczonego (w tym również zleceniobiorcy) przed podjęciem należnego mu zasiłku, zasiłek wypłaca się osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego.

Warto podkreślić, że inaczej niż w przypadku śmierci pracownika, osobami uprawnionymi do otrzymania wynagrodzenia po śmierci zleceniobiorcy są wyłącznie jego spadkobiercy. W tej sytuacji spadkobiercy zmarłego zleceniobiorcy powinni przedstawić postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrować akt poświadczenia dziedziczenia. Zleceniodawca w przypadku śmierci zleceniobiorcy nie może zrealizować wypłaty wynagrodzenia z umowy zlecenia jego małżonkowi oraz innym najbliższym członkom rodziny. Ta zasada odnosi się również do wypłaty zasiłku chorobowego oraz innych zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

W przypadku wypłaty zasiłku chorobowego spadkobiercom zmarłego zleceniobiorcy zleceniodawca nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy. W tym przypadku są to prawa majątkowe podlegające dziedziczeniu, a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Powyższe dotyczy sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zleceniobiorcą. Więcej na ten temat w relacji pracodawca - pracownik w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w komentarzu Wypłata zasiłku chorobowego po śmierci pracownika oraz zleceniobiorcy* >>

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.