Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Czy dodatek specjalny wlicza się do podstawy zasiłku chorobowego?

Dodatek specjalny jest jednym ze składników wynagrodzenia pracownika i należy liczyć go do podstawy zasiłku chorobowego pod warunkiem, iż przysługuje również w okresie pobierania zasiłku chorobowego.
W ramach topiku:
Ubezpieczenia chorobowe
Warto wiedzieć: O przyznaniu pracownikowi samorządowemu dodatku specjalnego decyduje pracodawca. To on ustala również jego wysokość.
Ubezpieczenia

Pracownik zastępujący przez pół roku innego pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim otrzymał dodatek specjalny za zwiększony nakład pracy. Dwa miesiące od chwili, gdy skończył się okres pobierania zasiłku specjalnego pracownik przebywał 3 tygodnie na zwolnieniu lekarskim. Czy do podstawy zasiłku chorobowego należy wliczyć mu zasiłek specjalny, który pobierał w okresie ostatnich 12 miesięcy przed zwolnieniem?

 

Dodatek specjalny jest jednym ze składników wynagrodzenia pracownika i należy liczyć go do podstawy zasiłku chorobowego pod warunkiem, iż przysługuje również w okresie pobierania zasiłku chorobowego.

 

W myśl art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, dalej ustawa, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli pracownik otrzymywał dodatek specjalny w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie lekarskie to dodatek ten wchodzi do podstawy zasiłku chorobowego, jako jeden ze składników wynagrodzenia pracownika, ale pod warunkiem, iż przysługuje w okresie pobierania zasiłku przez pracownika. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 2 ustawy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, przysługujących tylko do określonego terminu. Składników tych nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku za okres po upływie terminu, do którego przysługiwał.

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

 

lista dokumentów

Produkty polecane

Przeciwdziałanie niedopuszczalnym formom zatrudnienia

Publikacja w sposób całościowy i dogłębny omawia zagadnienie odpowiedzialności prawnej za...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Ryzyko niezdolności do pracy

Publikacja stanowi monograficzne opracowanie ryzyka niezdolności do pracy. Jego doniosłość...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

Dowiedz się, ile wynosi dodatek za pracę w nocy w 2017 r.

09-01-2017
Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje wszystkim pracownikom wykonującym pracę w określonych przez pracodawcę godzinach stanowiących porę nocną, niezależnie od tego, czy praca ta przypadała w harmonogramowych godzinach pracy, czy też stanowiła pracę nadliczbową - czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Czy projekt uchwały o kryterium przyjmowania dzieci powinny oceniać ZZ?