Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Czy listy płac można wysyłać mailem?

Kadry
Nie ma przeciwskazań, aby listy obecności przekazywane były w wiadomościach e-mail. Ważne, aby polityka przetwarzania danych osobowych w danym zakładzie pracy zapewniała ochronę zawartych na listach danych osobowych - wyjaśnia ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
W ramach topiku:
RODO

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) (Dz.Urz.UE.L. z 2016 r. Nr 119, s. 1 ze zm.) wymaga ochrony danych osobowych osób fizycznych.

Wprowadzone u pracodawcy zasady dotyczące ochrony pracowników w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych, nie mogą naruszać praw tych osób.

  Dowiedz się więcej z książki 116,10
RODO. Ochrona danych osobowych w zatrudnieniu ze wzorami [PRZEDSPRZEDAŻ]
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

Polityka ochrony danych obowiązująca u pracodawcy musi uwzględniać specyfikę danego zakładu. Jeżeli komórka kadrowo-płacowa znajduje się w innym miejscu niż składane są podpisy na listach obecności i droga przesyłania list w wiadomościach e-mail jest w tym wypadku najszybsza, należy w odpowiedni sposób określić zasady postępowania z takimi mailami, sposób ich oznaczania i osobę lub osoby odpowiedzialne za wysyłanie i odbieranie maili. Chodzi o to, aby lista obecności z danymi osobowymi pracowników nie była wysyłana w sposób dowolny, aby nie dochodziło do dostępu do listy osób nieupoważnionych.

Postępowanie z listą obecności ma być określone w taki sposób, by trafiała ona bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za przetwarzanie informacji w tej liście.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

 

 

lista dokumentów

Produkty polecane

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monografia to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w sposób kompleksowy porusza zagadnienie...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Czy potrącać podatek od świadczeń urlopowych wypłacanych z ZFŚS?