Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny. Jako płatnik od 1 stycznia 2009 r. mam wyrejestrować członków rodziny, którzy są bezrobotni.
Czy wszystkich, czy tylko tych, którzy są zarejestrowani w UP?
Zgodnie z ustawą uprawnienie do świadczeń zdrowotnych ma członek rodziny, jeżeli nie posiada innego tytułu do ubezpieczenia, jeżeli natomiast nie jest zarejestrowany w UP to takiego tytułu nie posiada.
Od 1 stycznia 2009 r. jako członkowie rodziny nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego osoby, które są zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne. Status członka rodziny osoby ubezpieczonej lub status członka rodziny będącego osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji nie zwalnia już bowiem z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu bycia bezrobotnym niepodlegającym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Na podstawie art. 1 pkt 35 lit. b) w związku z art. 20 pkt 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 166, poz. 1172) z dniem 1 stycznia 2009 r. uległo zmianie brzmienie art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z. Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. brzmieniem art. 66 ust. 2 u.ś.o.z. status członka rodziny osoby ubezpieczonej lub członka rodziny będącego osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji nie zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego niepodlegającego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu oraz osoby pobierającej stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które została skierowana przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy, niepodlegającej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Tym samym od początku br. bezrobotny, który nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, powinien zostać zgłoszony do tego ubezpieczenia przez powiatowy urząd pracy.

Bezrobotnym, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 24 u.ś.o.z., jest jednak tylko osoba, która została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 24 u.ś.o.z. nie podlega więc obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego osoba, która co prawda nie ma pracy, ale nie jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Wskazuje na to okoliczność, iż zgodnie z art. 75 ust. 9 u.ś.o.z. bezrobotnego zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego właściwy powiatowy urząd pracy. Nie sposób przyjąć, iż powiatowy urząd pracy mógłby wywiązać się z tego obowiązku w stosunku do tych osób pozostających bez pracy, które nie są w nim zarejestrowane jako osoby bezrobotne. O tym bowiem kto jest bezrobotnym i w związku z tym powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego powiatowy urząd pracy czerpie wiedzę z prowadzonego przez siebie rejestru osób bezrobotnych.
Stąd też należy przyjąć, że od 1 stycznia 2009 r. nie mogą być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny ci bezrobotni, którzy są zarejestrowani w tym charakterze w powiatowym urzędzie pracy. Natomiast osoby pozostające bez pracy, które nie są ujęte w rejestrze bezrobotnych prowadzonym przez powiatowy urząd pracy, mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny pod warunkiem, że nie posiadają tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, którego nie wyklucza status członka rodziny.