Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Czy w związku ze zmianą stanowiska ze stanowiska urzędniczego na stanowisko pomocnicze pracownik straci dodatek funkcyjny?

Warunki przyznawania i wypłaty tych dodatków mają być ustalane w regulaminach wynagradzania u poszczególnych pracodawców.

Pytanie:

Pracownik administracji zatrudniony jest w szkole na stanowisku głównego specjalisty, grupa XII. Jest to stanowisko urzędnicze. Ten pracownik sprawuje też nadzór nad pracownikami obsługowymi. Aby mógł otrzymywać dodatek funkcyjny, zaproponowano mu zmianę stanowiska na kierownika gospodarczego - grupa XIII. Stanowisko kierownika gospodarczego jest stanowiskiem pomocniczym i obsługi. Czy w związku ze zmianą stanowiska ze stanowiska urzędniczego na stanowisko pomocnicze pracownik na tym nie straci? Ewentualnie czy głównemu specjaliście można przyznać dodatek funkcyjny za nadzór nad pracownikami obsługi?

Uasadnienie:

Zgodnie z treścią art. 36 ust. 4 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych – dalej u.p.s., istnieje możliwość przyznawania dodatków funkcyjnych wszystkim pracownikom, bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, a zatem także pracownikom umownym. W przepisach ustawy ani rozporządzenia nie uregulowano żadnych zasad przyznawania dodatków funkcyjnych dla pracowników umownych.

Zgodnie z art. 39 ust. 2 pkt 2 u.p.s. warunki przyznawania i wypłaty tych dodatków mają być ustalane w regulaminach wynagradzania u poszczególnych pracodawców. Zatem aby ustalić zasady nabywania prawa do dodatku funkcyjnego należy sięgnąć do treści regulaminu wynagradzania obowiązującego w danej szkole.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów

Produkty polecane

Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców spoza UE

Książka zawiera wzory dokumentów (np. wnioski, oświadczenia, zezwolenia) oraz rozporządzenia i...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Finansowanie pracownikom i osobom współpracującym pakietów medycznych niesie za sobą konsekwencje podatkowe