Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Czy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć przed urodzeniem dziecka?

Kadry
Ustawodawca nie wskazuje daty, od której wniosek może zostać złożony.
W ramach topiku:
Urlopy i zwolnienia od pracy Uprawnienia związane z rodzicielstwem

 

Czy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć pracodawcy jeszcze przed urodzeniem dziecka?
Niezamężna pracownica ma zaplanowane cesarskie cięcie za 2 tygodnie i złożyła już wniosek do pracodawcy o udzielenie jej po macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Dołączyła zaświadczenie lekarskie o dacie planowanego porodu.

Odpowiedź eksperta Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:

Za dopuszczalne należy uznać jednoczesne złożenie przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego, a po jego zakończeniu urlopu rodzicielskiego, jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Zgodnie z art. 1821d § 1 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy, dalej k.p., urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Ty też możesz zadawać pytania ekspertom! Dowiedz się więcej >>

Ustawodawca nie wskazuje daty, od której wniosek może zostać złożony, dlatego też należy przyjąć, że nie ma ograniczenia co do daty, od której pracownik może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

W praktyce, urlop rodzicielski jest udzielany po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, zatem urlop rodzicielski nie może zostać udzielony wcześniej niż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Warto dodać, że zgodnie z art. 31 ust. 3 pkt 1 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017 r. poz. 1368 z późn. zm.), miesięczny zasiłek macierzyński w przypadku ubezpieczonej będącej pracownicą, która złożyła wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów

Produkty polecane

Coaching kariery. Doradztwo zawodowe w warunkach współczesnego rynku pracy

Książka jest pierwszą na polskim rynku publikacją łączącą tematykę coachingu z nowoczesnym...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Jak przechowywać teczki osobowe byłych pracowników?