Pracodawca zatrudnia pracownika od 4 maja 2004 r.
Kiedy nastąpi zmiana wysokości dodatku stażowego z tytułu przepracowania 5 lat?

Aby ocenić uprawnienia przedmiotowego pracownika związane z dodatkiem stażowym niezbędne są informacje dotyczące podstawy prawnej przyznającej mu ten dodatek.
Powszechnie obowiązujące przepisy nie regulują zasad nabywania prawa do dodatku stażowego. Co do zasady dodatek ten przysługuje pracownikom za długoletnią pracę w danym zawodzie czy branży. Zasady nabywania prawa do niego określają zwykle przepisy branżowe lub przepisy wewnętrzne obowiązujące w danym zakładzie pracy, które nie są jednolite.
Niestety w treści pytania nie wskazano na jakiej podstawie dodatek ten przysługuje. Trudno więc oceniać sytuację przedmiotowego pracownika.
Przykładowo można wskazać, że w odniesieniu do pracowników samorządowych § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398) przewiduje wprost, że dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
Odpowiedzi na pytanie, kiedy należy wypłacić przedmiotowemu pracownikowi dodatek stażowy należy poszukiwać w przepisach będących podstawą przyznania mu tego dodatku.

Jarosław Masłowski - specjalista z zakresu prawa pracy