Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Nagroda jubileuszowa

Kadry Płace Ubezpieczenia
Czy od nagrody jubileuszowej należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, jeżeli od wypłaty poprzedniej nagrody nie upłynęło 5 lat? W związku...
W ramach topiku:
Stosunek pracy Wynagrodzenia Dokumentacja płacowa

Czy od nagrody jubileuszowej należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, jeżeli od wypłaty poprzedniej nagrody nie upłynęło 5 lat?
W związku ze zmianą regulaminu wynagradzania pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy. Od ostatniej wypłaconej nagrody za 25 lat nie upłynęło 5 lat.
Czy w związku z tym należy naliczyć i wyrównać składki na ubezpieczenie społeczne?

Nie. Zarówno pierwsza z wypłaconych nagród jubileuszowych, jak i druga nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. W ten sposób podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników określa art. 18 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) - dalej u.s.u.s. Jednocześnie podstawy wymiaru składek nie stanowią takie przychody ze stosunku pracy jak:
wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
przychody wymienione enumeratywnie w § 2 ust. 1 pkt 1-32 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) - dalej r.sz.z.
Wśród przychodów pracowniczych, które na mocy przepisów r.sz.z. zostały zwolnione od składek na ubezpieczenia społeczne w jego § 2 ust. 1 pkt 1 wymieniono nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.
Ponieważ przepis ten rodził liczne wątpliwości interpretacyjne Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dokonywało kilkukrotnie jego interpretacji. W jednej z nich przyjęto, że nagroda jubileuszowa nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne także wówczas, gdy wypłacana jest częściej niż co 5 lat z uwagi na to, że prawo do niej powstało na skutek zmiany wewnętrznych przepisów regulujących przyznawanie takich nagród. Warunkiem tego zwolnienia jest jednak to, żeby zarówno nowe jak i stare przepisy przewidywały przyznawanie nagród jubileuszowych nie częściej niż co 5 lat, a pracodawca dokonując ich zmiany nie działał w celu obejścia prawa.


Piotr Kostrzewa
lista dokumentów

Produkty polecane

Demokracja w zakładzie pracy. Zagadnienia prawne

Monografia dotyczy prawnych aspektów demokracji w miejscu pracy. Czytelnicy odnajdą w niej między...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że od 1 stycznia 2017 r.,...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Świadectwo pracy na nowych zasadach oraz inne zmiany w prawie pracy w 2017 r.

Od 1.01.2017 r. w sposób istotny zmieniły się zasady wydawania i wypełniania świadectwa pracy....
Cena: 79.00
Promocja: 67.15 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Wynagrodzenie osiągnięte przez pracownika za granicą