Umowa została zawarta w dniu 17 września 2016 r. Zleceniobiorca zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W okresie od 12-19 października 2016 r. zachorował, ale nie otrzymał z tego tytułu zasiłku chorobowego, ponieważ nie miał wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu 90 dni. W okresie od 14-15 stycznia 2017 r. zachorował po raz kolejny.

Czy w takiej sytuacji podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest kwota przychodu osiągniętego za październik 2016 r., czy przychody za okres październik-grudzień 2016 r.?

Zleceniobiorca wynagradzany jest stawką godzinową.

Czy miesiąc październik należy uzupełnić, czy przyjąć kwotę przychodu faktycznie otrzymanego?

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy powinien stanowić przeciętny miesięczny przychód za okres październik - grudzień 2016 r. Przychód za październik 2016 r. powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełnienia.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - dalej u.ś.p., zasadniczo podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

[-DOKUMENT_HTML-]

W przypadku, gdy zleceniobiorca, dla którego podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe nie stanowi zadeklarowana kwota (tj. zleceniobiorców, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych), podlegał temu ubezpieczeniu krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, na mocy art. 48 ust. 2 w zw. z art. 36 ust. 2 u.ś.p. podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to, że w przypadku przedstawionym w pytaniu podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy wynagradzanemu stawką godzinową stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres październik - grudzień 2015 r. Z art. 50 ust. 1 u.ś.p. wynika, że jeżeli w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, przychód zleceniobiorcy uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego: 1) wyłącza się przychód za miesiące, w których zleceniobiorca wykonywał pracę przez mniej niż połowę miesiąca, 2) przyjmuje się faktyczny przychód za miesiące, w których zleceniobiorca wykonywał pracę przez co najmniej połowę miesiąca. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy uwzględnia się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełniania. Dotyczy to również zleceniobiorcy, którego wynagrodzenie zostało określone stawką godzinową.