Odpowiedź: przedsiębiorca pobierający zasiłek macierzyński może wykonywać jakąkolwiek dodatkową działalność. Nie traci przez to prawa do zasiłku.

Uzasadnienie: do osób prowadzących pozarolniczą działalność nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., gdyż nie są one pracownikami. Nie przysługuje im więc urlop macierzyński przewidziany w art. 180 § 1 k.p. Mogą natomiast pobierać zasiłek macierzyński przez cały okres ustalony przepisami k.p. jako okres urlopu macierzyńskiego, z tytułu urodzenia dziecka w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego. Wynika to z treści art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) – dalej u.ś.p. Nie ma przy tym znaczenia, czy w tym okresie wykonują działalność czy inną pracę zarobkową. W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma zastosowania przepis art. 17 ust. 1 u.ś.p. dotyczący pozbawienia prawa do zasiłku chorobowego w razie wykorzystania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem.
W związku z tym przedsiębiorca, pobierając zasiłek macierzyński, może w dalszym ciągu wykonywać czynności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub podejmować inne dodatkowe zatrudnienie. Z tego powodu nie traci prawa do zasiłku macierzyńskiego.