Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zmiany w prawie

Pozostałe artykuły

Nowe składki od etatów i zleceń już od 1 stycznia 2019 r.?

13.11.2017
Ministerstwo Finansów zapowiada nowe składki od naszych wynagrodzeń, które mają zaprocentować w przyszłości. Rząd chce w ten sposób skłonić Polaków do odkładania z myślą o emeryturze. Nowe przepisy o Pracowniczych Planach Kapitałowych zabiorą z naszych pensji 2 proc., które zamiast trafić do naszej kieszeni teraz, będą budować długotrwałe oszczędności. Pracodawca dołoży do tego dodatkowe 1,5 proc.
Więcej

Kombatanci nie będą płacić za pobyt w DPS

09.11.2017
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wchodzi w życie 9 listopada br., umożliwi zwolnienie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej z obowiązku wnoszenia przez nich opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej. Na zmianie przepisów skorzysta ok. 910 osób najbardziej zasłużonych dla kraju. O zwolnieniach zdecydują gminy.
Więcej

Rząd zdecydował - składki do ZUS od całych zarobków

30.10.2017
Zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego obecnie nie płaci się składek (tzw. 30-krotność) - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Więcej

Weterani nie zapłacą za pobyt w domu pomocy społecznej

26.10.2017
Opublikowana została nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która umożliwi zwolnienie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej z obowiązku wnoszenia przez nich opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej. Na zmianie przepisów skorzysta ok. 910 osób najbardziej zasłużonych dla kraju.
Więcej

Przelew wynagrodzenia na konto będzie zasadą – czy to koniec wypłat pensji w kasie firmy?

24.10.2017
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, która dostosuje przepisy Kodeksu pracy do zmieniających się preferencji pracowników. Po zmianie przepisów nie będzie już potrzebna specjalna zgoda pracownika na przelew pensji na konto. To właśnie bezgotówkowa forma wypłaty wynagrodzenia będzie formą preferowaną, ale tym, którzy wolą odebrać gotówkę w kasie, pozostawiono taką możliwość. Wybór będzie należał do pracownika.
Więcej

Akta pracownicze będą przechowywane tylko przez 10 lat

24.10.2017
Rząd przyjął we wtorek projekt 3 ważnych zmian w Kodeksie pracy. Zaproponowano w nim skrócenie z 50 do 10 lat okresu obowiązkowego przechowywania akt pracowniczych. Projekt przewiduje również możliwość prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej. To dobre rozwiązania, które pozwolą na oszczędności – komentują zaproponowane rozwiązania eksperci.
Więcej

10 tys. zł rekompensaty za utracony deputat węglowy – można już składać wnioski

24.10.2017
Ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca 2017 r. otrzyma po 10 tys. zł jednorazowej rekompensaty za utracony deputat węglowy. Można już składać wnioski w tej sprawie.
Więcej

Senat przyjął zmiany w przyznawaniu najniższych emerytur

20.10.2017
Senat przyjął w czwartek nowelizację ustaw, która zakłada, że rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł.
Więcej

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla zaakceptowana przez Senat

20.10.2017
Senat bez poprawek przyjął w czwartek Ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, na podstawie której ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca roku otrzyma po 10 tys. zł jednorazowej rekompensaty za utracony deputat węglowy.
Więcej

Od 1 stycznia wszystkie składki ZUS można opłacać jednym przelewem

12.10.2017
Od 1 stycznia 2018 r. zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie do ZUS będziesz wysyłać tylko jeden przelew – to efekt wdrożenia e-Składki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła już listy z informacjami o nowych numerach rachunków. Dowiedz się więcej o tej ważnej zmianie.
Więcej

Rozporządzenie ministra: zwolnienie dyscyplinarne podać w świadectwie

10.10.2017
Pracodawca ma w świadectwie pracy informować, że rozstał się z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym. A to utrudni mu ponowne zatrudnienie. Są też wątpliwości dotyczące ochrony danych osobowych.
Więcej

Sejm uchwalił zmiany w przyznawaniu najniższych emerytur

29.09.2017
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustaw, która zakłada, że rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł.
Więcej

Koniec zakupów w niedzielę!

28.09.2017
Całkowitego zakazu handlu w niedzielę chce Solidarność. Szef "S" Piotr Duda grzmiał niedawno na pielgrzymce Ludzi Pracy w Częstochowie: - 500 plus to nie wszystko, dopełnieniem programu jest dbałość o rodzinę, bo niedziela jest dla Boga i rodziny.
Więcej

PPK mają być receptą na niską emeryturę

26.09.2017
Według wersji projektu, do której dotarł DGP, wszystkie firmy miałyby zawrzeć w imieniu osób zatrudnianych umowy na prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Oferta oszczędnościowa ma być dostępna na specjalnie przygotowanym portalu.
Więcej

Praca sezonowa - nowe typy zezwoleń od 1 stycznia 2018 r.

15.09.2017
1 sierpnia 2017 r. Prezydent podpisał ustawę z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i niektórych innych ustaw. Wprowadza ona nowe rodzaje zezwoleń do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz do ustawy o cudzoziemcach.
Więcej

Zwiększenie ochrony pracowników w prezydenckim projekcie zmian do ustawy – Kodeks pracy

13.09.2017
Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Więcej

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o pracy na morzu

08.09.2017
Rada Ministrów przyjęła 7 września br. projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Więcej

Projekt ustawy o deputatach węglowych trafi pod obrady KERM

06.09.2017
Zmodyfikowany projekt ustawy dotyczącej deputatów węglowych dla emerytów górniczych powinien jeszcze we wrześniu br. trafić pod obrady komitetu ekonomicznego rządu – poinformował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Więcej

Zatrudnianie cudzoziemców - zmiany od 1.01.2018 r.

05.09.2017
17 sierpnia została opublikowana ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa od 1 stycznia 2018 r. wprowadza zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców.
Więcej

Decyzje w sprawie PPK ważne dla przedsiębiorców!

31.08.2017
Od pewnego czasu rząd pracuje nad dwiema ważnymi ustawami – o OFE i Pracowniczych Programach Kapitałowych (PPK). Wiemy, że 75 proc. środków z OFE trafi do funduszów emerytalnych. 25 proc. zasili rezerwy demograficzne.
Więcej
1  2  3  4  5    9

Produkty polecane

MERITUM Bezpieczeństwo i higiena pracy

Nowości w wydaniu 2017: omówienie zmienionych regulacji Kodeksu pracy dotyczących obowiązkowych...
Cena: 259.00

Meritum Ubezpieczenia Społeczne 2017 [KSIĄŻKA PAPIEROWA + EBOOK PDF]

Poradnik omawia zagadnienia związane z systemem ubezpieczeń społecznych i świadczeniami...
Cena: 203.92
Promocja: 0.00 zł

Obniżenie wieku emerytalnego

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat ochrony przedemerytalnej, ze szczególnym...
Cena: 199.00