Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zmiany w prawie

Zmiany w refundacji składek z PFRON

11.06.2018
Niepełnosprawny, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i korzysta z refundacji składek z PFRON, nie musi już czekać ze złożeniem wniosku o refundację do następnego dnia po opłaceniu składek.
Więcej

Więcej zawodów skorzysta z kosztów autorskich

08.06.2018
Nowelizacja, którą zaakceptował w czwartek Senat, rozszerzy katalog zawodów, które będą mogły rozliczać 50-proc. koszty uzyskania przychodów.
Więcej

Zmiana w programach emerytalnych: nowe obowiązki pracodawców

08.06.2018
Weszła w życie nowelizacja ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, która określa maksymalny 3-letni staż pracy uprawniający pracownika do przystąpienia do programu i nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne względem uczestników programu - obecnych i byłych.
Więcej

Samozatrudnieni i zleceniobiorcy będą mogli tworzyć związki zawodowe

08.06.2018
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o związkach zawodowych, która znacząco poszerza prawo tworzenia i przystępowania do związków zawodowych. Obejmie ono, nie tylko pracowników - jak do tej pory - ale wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, m.in. zleceniobiorców i samozatrudnionych.
Więcej

Senat za obniżeniem uposażeń parlamentarzystów

07.06.2018
Uposażenie posłów i senatorów spadnie o 20 proc. W czwartek Senat przyjął bez poprawek ustawę, która wprowadza taką zmianę. Jeśli ustawa zostanie opublikowana w tym miesiącu, to sierpień będzie dla parlamentarzystów pierwszym miesiącem z niższymi wynagrodzeniami.
Więcej

Pracodawca zapłaci za zatrudnienie alimenciarza na czarno

06.06.2018
Pracodawca, który zatrudni na czarno alimenciarza figurującego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, lub będzie mu wypłacał wyższe wynagrodzenie niż to wynikające z umowy o pracę, poniesie solidarną odpowiedzialność za jego zobowiązania alimentacyjne, do ich rocznej wysokości - takie zmiany chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej

Senat: Głosowanie w sprawie obniżki uposażeń parlamentarzystów w czwartek

06.06.2018
Senat rozpoczął posiedzenie, na którym będzie pracować m.in. nad ustawą obniżającą uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Marszałek Stanisław Karczewski zapowiedział, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie w czwartek.
Więcej

Niekorzystne dla polskich firm zmiany ws. pracowników delegowanych przyjęte

30.05.2018
Parlament Europejski zatwierdził we wtorek zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw członkowskich. Nowe regulacje krytykują polscy przedsiębiorcy, bo zwiększy się biurokracja i wzrosną ich koszty.
Więcej

Pracodawcy z sektora finansowego sprawdzą niekaralność pracowników

29.05.2018
Podmioty z sektora finansowego będą mogły żądać od kandydatów do pracy i pracowników informacji, czy byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za określone przestępstwa. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego.
Więcej

Zasiłek opiekuńczy dla rodzica niepełnosprawnego dziecka będzie dłuższy

29.05.2018
Prezydent podpisał nowelizację przepisów o zasiłku opiekuńczym, która ma wspomóc rodziców niepełnosprawnych dzieci w łączeniu pracy z opieką nad nimi. W razie choroby dziecka, które ukończyło 14 lat, rodzic będzie miał prawo do 16 dni zasiłku więcej niż obecnie.
Więcej

RODO już obowiązuje. O czym muszą pamiętać pracodawcy?

25.05.2018
Wielkie odliczanie do 25 maja 2018 roku dobiegło końca. Unijna reforma ochrony danych osobowych od dziś obowiązuje we wszystkich krajach. Osoby fizyczne zyskały nowe uprawnienia, a podmioty które ich dane przetwarzają, w tym pracodawcy, nowe obowiązki. Za ich nieprzestrzeganie grożą wysokie kary. Dane osobowe mają być bezpieczniejsze i pod większą kontrolą.
Więcej

RODO: Co może o nas wiedzieć nowy pracodawca?

21.05.2018
RODO to ogromna reforma podejścia do ochrony prywatności. Dotyczy to także relacji pracodawca - kandydat i pracodawca - pracownik. Po 25 maja 2018 roku pracodawca nie będzie mógł pozyskać innych danych na nasz temat niż te, na których wykorzystanie się zgodzimy.
Więcej

Monitoring w firmie - jak wprowadzić, żeby był zgodny z RODO

16.05.2018
Nowa ustawa o ochronie danych osobowych, która dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia (tzw. RODO), jest już gotowa. W środę wieczorem Senat przyjął ją bez poprawek. Nazwa aktu na to nie wskazuje, ale ustawa zmienia również kodeks pracy - dodaje do niego 2 zupełnie nowe przepisy.
Więcej

Od 1 listopada nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń rodzinnych

16.05.2018
Rada Ministrów przyjęła we wtorek propozycje weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń zawartych w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z wyłączeniem wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz kwoty zasiłku dla opiekuna.
Więcej

1 października wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej

16.05.2018
Rada Ministrów przyjęła propozycje weryfikacji kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.
Więcej

Od 1 lipca niższe zarobki w samorządach - rząd przyjął projekt rozporządzenia

16.05.2018
Zgodnie z rozporządzeniem, o 20 proc. obniżone zostaną wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców.
Więcej

Senacka komisja za obniżeniem uposażenia parlamentarzystów

15.05.2018
Senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich zarekomendowała we wtorek Senatowi przyjęcie nowelizacji, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.
Więcej

Pakiet zmian dla niepełnosprawnych już z podpisem prezydenta

14.05.2018
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zmiany wejdą w życie 1 lipca.
Więcej

Prezydent podpisał ustawę podnoszącą rentę socjalną

14.05.2018
Od czerwca renta socjalna wyniesie 878,12 zł netto - to 132,94 zł więcej niż obecnie. Pierwsze wypłaty w wyższej wysokości zostaną zrealizowane we wrześniu (z wyrównaniem od czerwca). Z danych ZUS wynika, że rentę socjalną pobiera 280 tys. osób (stan na marzec 2018 r.).
Więcej

Koniec z papierowymi zwolnieniami - ostateczny termin

14.05.2018
W piątek Sejm uchwalił ustawę, która wydłuża okres dwutorowego wystawiania zwolnień lekarskich. Obligatoryjnie elektroniczne e-zwolnienia zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2018 r.
Więcej
1  2  3  4  5    14

Produkty polecane

Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie

Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł