Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zmiany w prawie

Ulga na start nie zwolni ze wszystkich składek

24.04.2018
30 kwietnia 2018 roku wejdą w życie ustawy, które tworzą Konstytucję biznesu. Jedną ze zmian będzie ulga na start dla osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy bądź po długiej przerwie. Ale uwaga! Zwolnienie obejmie tylko składki na ubezpieczenia społeczne.
Więcej

E-zwolnienia dopiero od grudnia

20.04.2018
Nie od początku lipca tylko od 1 grudnia tego roku lekarze zaczną wystawiać elektroniczne zwolnienia. Projekt nowelizacji ustawy w tej części trafił właśnie do Sejmu. W piątek rano potwierdziła to minister rodziny, pracy i spraw socjalnych Elżbieta Rafalska.
Więcej

Nowa umowa w rolnictwie do 180 dni w roku

16.04.2018
Już w nadchodzącym sezonie rolnicy będą mogli zatrudniać pomocników do prac przy zbiorach na podstawie nowych umów. Senat nie wniósł w poniedziałek poprawek do ustawy ws. zatrudnienia przy zbiorach, wprowadzającej nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.
Więcej

Osoba głucha będzie mogła zostać kierowcą ciężarówki

12.04.2018
Sejm w czwartek uchwalił nowelę ustawy o kierujących pojazdami pozwalającą osobom głuchym i niedosłyszącym starać się o prawo jazdy na ciężarówki. Osoby takie będą mogły, po dwóch latach od uzyskania uprawnień na auta osobowe, ubiegać się o prawo jazdy kategorii C i C1.
Więcej

Kto założy firmę po 29 kwietnia, skorzysta z ulgi na start

03.04.2018
Pakiet ustaw, które tworzą Konstytucję Biznesu, został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jeśli ktoś chce skorzystać z nowych rozwiązań, m.in. ulgi na start i działalności nierejestrowej, musi poczekać jeszcze 4 tygodnie.
Więcej

Od kwietnia nowe stawki odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

27.03.2018
Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego.
Więcej

Firma bez rejestracji i ulga na start - coraz bliżej

24.03.2018
30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - to termin, w którym wejdzie w życie Konstytucja Biznesu - największa od prawie 30 lat reforma prawa gospodarczego. 23 marca podpis pod ustawami złożył prezydent. Teraz czas na ostatni krok - publikację.
Więcej

Pracodawca, który zatrudnia pracownika, będzie mógł zawiesić działalność

09.03.2018
Do tej pory zawiesić działalność gospodarczą mógł jedynie przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Prawo przedsiębiorców rozszerzy tę możliwość także na przedsiębiorcę, który ma pracowników, ale pod warunkiem, że w momencie zawieszenia działalności przebywają na urlopach związanych z rodzicielstwem.
Więcej

Działalność nierejestrowa i ulga na start - Konstytucja Biznesu gotowa

06.03.2018
Już wkrótce osoby, które założą działalność gospodarczą, będą mogły skorzystać z 6-miesięcznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne, a najdrobniejsze biznesy w ogóle nie będą wymagały założenia działalności gospodarczej. Konstytucja Biznesu, która wprowadzi te ułatwienia, jest już gotowa.
Więcej

Zakaz handlu. Ustawa już obowiązuje

01.03.2018
Ograniczenia w niedzielnym handlu stały się faktem. 1 marca weszła w życie ustawa, która stopniowo doprowadzi do całkowitego zakazu handlu w niedziele. Sklepy szukają sposobów na obejście zakazu, eksperci ostrzegają, że to bubel, a ministerstwo zapewnia, że to ważna i wyczekiwana zmiana. Czas i kontrole PIP wszystko zweryfikują.
Więcej

Kandydat do pracy w banku przedstawi zaświadczenie o niekaralności

14.02.2018
Pracodawcy z sektora finansowego będą mogli żądać od kandydatów do pracy i pracowników informacji, czy byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za określone przestępstwa.
Więcej

Prowadzenie akt pracowniczych. Duże zmiany

14.02.2018
Ustawa, która skraca okres przechowywania dokumentacji pracowniczej, umożliwia jej elektronizację i wprowadza zasadę wypłaty wynagrodzenia na konto, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku.
Więcej

Nowa umowa w rolnictwie

12.02.2018
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rolnicy będą mogli zatrudniać pomocników do prac przy zbiorach na podstawie nowych umów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje, że z tej formy zatrudnienia skorzysta ok. 0,5 mln osób rocznie, także tych zza wschodniej granicy.
Więcej

Od 12 lutego łatwiej przenieść cudzoziemca wewnątrz przedsiębiorstwa

11.02.2018
Zezwolenie na pobyt czasowy pozwoli obcokrajowcom spoza UE na podjęcie pracy w Polsce. Warunek - wcześniejsze zatrudnienie w tym samym przedsiębiorstwie. Członkowie rodzin mogą im towarzyszyć i również pracować. Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o cudzoziemcach.
Więcej

Sejm: komisja za zmniejszeniem wymagań dla reprezentantów załóg w radach spółek

07.02.2018
W środę odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.
Więcej

Pracujący rodzice niepełnosprawnych dzieci zyskają nowe uprawnienia

07.02.2018
Zwiększenie wsparcia dla osób niepełnosprawnych opuszczających warsztaty terapii zajęciowej, udogodnienia dla niepełnosprawnych pracowników i ich pracodawców czy wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego – to tylko niektóre z rozwiązań nowelizacji, nad którą we wtorek pracował Sejm.
Więcej

Zakaz handlu w niedziele - ustawa opublikowana

06.02.2018
Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.
Więcej

Od 1 kwietnia niższa składka wypadkowa

05.02.2018
Nowy okres składkowy przyniesie obniżkę stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla większości przedsiębiorców. Trwają konsultacje społeczne projektu zmian.
Więcej

Zakaz handlu w niedziele już podpisany przez prezydenta

30.01.2018
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę ograniczającą handel w niedziele. Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. - tylko jedna w miesiącu, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.
Więcej

Działalność nierejestrowa i ulga na start - Sejm uchwalił Prawo przedsiębiorców

26.01.2018
Osoby startujące z własnym biznesem będą już wkrótce mogły skorzystać z tzw. ulgi na start – zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze pół roku. Najmniejsze firmy będą działać bez rejestracji i składek na ZUS - takie zmiany wprowadza Prawo przedsiębiorców.
Więcej
1  2  3  4  5    12

Produkty polecane

Wynagrodzenia pracowników samorządowych

Jedyna na rynku pozycja kompleksowo omawiająca temat wynagradzania pracowników samorządowych....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Prezentowany podręcznik w założeniu stanowi kompleksowy obraz dwóch dyscyplin prawa...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Konkursy na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki w świetle nowych regulacji prawnych

W publikacji Konkursy na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki w świetle nowych regulacji...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł