Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zmiany w prawie

Pracodawca, który zatrudnia pracownika, będzie mógł zawiesić działalność

09.03.2018
Do tej pory zawiesić działalność gospodarczą mógł jedynie przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Prawo przedsiębiorców rozszerzy tę możliwość także na przedsiębiorcę, który ma pracowników, ale pod warunkiem, że w momencie zawieszenia działalności przebywają na urlopach związanych z rodzicielstwem.
Więcej

Działalność nierejestrowa i ulga na start - Konstytucja Biznesu gotowa

06.03.2018
Już wkrótce osoby, które założą działalność gospodarczą, będą mogły skorzystać z 6-miesięcznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne, a najdrobniejsze biznesy w ogóle nie będą wymagały założenia działalności gospodarczej. Konstytucja Biznesu, która wprowadzi te ułatwienia, jest już gotowa.
Więcej

Zakaz handlu. Ustawa już obowiązuje

01.03.2018
Ograniczenia w niedzielnym handlu stały się faktem. 1 marca weszła w życie ustawa, która stopniowo doprowadzi do całkowitego zakazu handlu w niedziele. Sklepy szukają sposobów na obejście zakazu, eksperci ostrzegają, że to bubel, a ministerstwo zapewnia, że to ważna i wyczekiwana zmiana. Czas i kontrole PIP wszystko zweryfikują.
Więcej

Kandydat do pracy w banku przedstawi zaświadczenie o niekaralności

14.02.2018
Pracodawcy z sektora finansowego będą mogli żądać od kandydatów do pracy i pracowników informacji, czy byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za określone przestępstwa.
Więcej

Prowadzenie akt pracowniczych. Duże zmiany

14.02.2018
Ustawa, która skraca okres przechowywania dokumentacji pracowniczej, umożliwia jej elektronizację i wprowadza zasadę wypłaty wynagrodzenia na konto, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku.
Więcej

Nowa umowa w rolnictwie

12.02.2018
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rolnicy będą mogli zatrudniać pomocników do prac przy zbiorach na podstawie nowych umów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje, że z tej formy zatrudnienia skorzysta ok. 0,5 mln osób rocznie, także tych zza wschodniej granicy.
Więcej

Od 12 lutego łatwiej przenieść cudzoziemca wewnątrz przedsiębiorstwa

11.02.2018
Zezwolenie na pobyt czasowy pozwoli obcokrajowcom spoza UE na podjęcie pracy w Polsce. Warunek - wcześniejsze zatrudnienie w tym samym przedsiębiorstwie. Członkowie rodzin mogą im towarzyszyć i również pracować. Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o cudzoziemcach.
Więcej

Sejm: komisja za zmniejszeniem wymagań dla reprezentantów załóg w radach spółek

07.02.2018
W środę odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.
Więcej

Pracujący rodzice niepełnosprawnych dzieci zyskają nowe uprawnienia

07.02.2018
Zwiększenie wsparcia dla osób niepełnosprawnych opuszczających warsztaty terapii zajęciowej, udogodnienia dla niepełnosprawnych pracowników i ich pracodawców czy wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego – to tylko niektóre z rozwiązań nowelizacji, nad którą we wtorek pracował Sejm.
Więcej

Zakaz handlu w niedziele - ustawa opublikowana

06.02.2018
Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.
Więcej

Od 1 kwietnia niższa składka wypadkowa

05.02.2018
Nowy okres składkowy przyniesie obniżkę stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla większości przedsiębiorców. Trwają konsultacje społeczne projektu zmian.
Więcej

Zakaz handlu w niedziele już podpisany przez prezydenta

30.01.2018
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę ograniczającą handel w niedziele. Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. - tylko jedna w miesiącu, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.
Więcej

Działalność nierejestrowa i ulga na start - Sejm uchwalił Prawo przedsiębiorców

26.01.2018
Osoby startujące z własnym biznesem będą już wkrótce mogły skorzystać z tzw. ulgi na start – zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze pół roku. Najmniejsze firmy będą działać bez rejestracji i składek na ZUS - takie zmiany wprowadza Prawo przedsiębiorców.
Więcej

Akta pracownicze będą przechowywane 10 lat. Ustawa gotowa

19.01.2018
Ustawa, którą przyjął dziś Senat, skraca okres archiwizacji dokumentacji pracowniczej, umożliwia jej elektronizację i wprowadza jako podstawową zasadę wypłatę wynagrodzenia na konto.
Więcej

Wysokie składki ZUS 2018. Przedsiębiorcy zapłacą ponad 1200 zł miesięcznie

18.01.2018
Znamy już wysokość wszystkich składek, które w 2018 roku obowiązują przedsiębiorców. Podwyżki są naprawdę duże. Po raz pierwszy miesięczne składki przekroczyły 1200 zł.
Więcej

Składka zdrowotna 2018. Rekordowa podwyżka

17.01.2018
Prezes GUS podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2017 r. To ważny wskaźnik, od którego uzależniona będzie tegoroczna wysokość składki zdrowotnej przedsiębiorców.
Więcej

Senacka komisja poparła wydatki na Państwową Inspekcję Pracy

16.01.2018
Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zarekomendowała we wtorek 16 stycznia 2018 roku przyjęcie ustawy budżetowej na 2018 rok bez poprawek. Komisja rozpatrywała planowane wydatki państwa między innymi na Państwowa Inspekcję Pracy.
Więcej

Krótsza archiwizacja także dla dokumentacji płacowej zleceniobiorców

15.01.2018
Sejm przyjął ustawę, która skróci okres przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz umożliwi jej elektronizację. Co ważne, rozwiązaniem tym objęto także zleceniobiorców.
Więcej

Ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele

11.01.2018
Ustawa ograniczająca handel w niedziele wejdzie w życie 1 marca. Na początek nie będzie można robić zakupów w 2 niedziele w miesiącu. W kolejnych latach zakaz będzie rozszerzany, ale lista wyjątków od niego jest długa. Których miejsc nie będzie dotyczyć?
Więcej

Zakaz handlu w niedziele gotowy. Od marca pierwsze ograniczenia

11.01.2018
To już pewne: od 1 marca zakupy zrobimy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe niedziele handel będzie mocno ograniczony, ale zakupy będzie można zrobić np. w internecie i w sklepach, w których za ladą staną właściciele. Całkowity zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać w 2020 roku. Sejm poparł wczoraj senackie poprawki do ustawy ograniczającej handel w niedziele.
Więcej
1  2  3  4  5    11

Produkty polecane

Obniżenie wieku emerytalnego

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat ochrony przedemerytalnej, ze szczególnym...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

MERITUM Bezpieczeństwo i higiena pracy

Nowości w wydaniu Meritum BHP 2017: omówienie zmienionych regulacji Kodeksu pracy dotyczących...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Zatrudnianie pracowników tymczasowych. Komentarz

W książce w sposób kompleksowy i przystępny przedstawiono zasady zatrudniania pracowników...
Cena: 119.00
Promocja: 107.10 zł