Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Parlament za ratyfikacją polsko-tureckiej umowy o zabezpieczeniu społecznym

Kadry
Ustawa ratyfikująca polsko-turecką umowę o zabezpieczeniu społecznym czeka już tylko na podpis prezydenta. W piątek Senat nie wniósł do niej żadnych poprawek. Do wejścia w życie umowy konieczna jest jeszcze ratyfikacja w Turcji.
W ramach topiku:
Grupy pracowników Ubezpieczenia chorobowe Uprawnienia związane z rodzicielstwem Zatrudnienie Ubezpieczenia emerytalne i rentowe Ubezpieczenie zdrowotne

Parlament za ratyfikacją polsko-tureckiej umowy o zabezpieczeniu społecznym
Łukasz Chruściel

Turcja jest kolejnym krajem, z którym Polska będzie miała określone wzajemne zasady zabezpieczenia społecznego obywateli obu państw. Trudno określić, jak wielu osób dotyczyć będzie polsko-turecka umowa.  

Zgodnie z umową, pracownik zatrudniony na terenie jednego z krajów będącego stroną umowy podlega w zakresie ubezpieczeń ustawodawstwu tego kraju. W odniesieniu do pracowników delegowanych, to przez pierwsze 24 miesiące podlegać będą oni ustawodawstwu państwa, z którego zostali delegowani. Za zgodą odpowiednich organów, okres ten będzie mógł zostać wydłużony do maksymalnie 60 miesięcy.

Polska i Turcja uregulowały w umowie również kwestię transportu międzynarodowego. Ustalono, że w przypadku pracowników tej branży podlegają oni ustawodawstwu tego kraju, w którym siedzibę ma zatrudniający ich podmiot.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, przedsiębiorca podlegać będzie wyłącznie ustawodawstwu tego państwa, na terenie którego działalność prowadzi. Jeżeli jednak czasowo przeniesie się do drugiego z państw, podlegać będzie dotychczasowemu ustawodawstwu, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące.

Co istotne, umowa przewiduje również sumowanie się okresów ubezpieczeń przebytych w ramach ustawodawstwa tureckiego i polskiego, jeżeli okresy te nie pokrywają się ze sobą, a jest to konieczne do nabycia określonych uprawnień przez osobę ubezpieczoną np. z tytułu macierzyństwa.

Łukasz Chruściel – radca prawny, partner kierujący biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Ryzyko niezdolności do pracy

Publikacja stanowi monograficzne opracowanie ryzyka niezdolności do pracy. Jego doniosłość...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Prawie 300 zawodów łatwiej dostępnych dla cudzoziemców