Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Koniec wypłat pensji w kasie firmy

Płace
10 stycznia Sejm przyjął ustawę, która wprowadza 3 ważne zmiany: zasadę bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia, krótszy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz możliwość prowadzenia jej w formie elektronicznej.
W ramach topiku:
Wynagrodzenia

Obecnie Kodeks pracy jako podstawową zasadę przyjmuje wypłatę wynagrodzenia w gotówce (art. 86 § 3 k.p.). Inny sposób wypłaty wynagrodzenia jest dopuszczalny, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Po zmianach, od 1 stycznia 2019 roku, preferowaną formą będzie bezgotówkowa wypłata wynagrodzenia. Pracownicy, którzy wolą odebrać z firmowej kasy gotówkę, będą mieli taką możliwość, ale potrzebny będzie ich wniosek o taką wypłatę.

Nowelizacja przepisów ma sprawić, że bezgotówkowa wypłaty wynagrodzenia będzie stopniowo stawała się formą wiodącą, a zmiana dostosuje przepisy do zmieniających się preferencji pracowników. Z danych Banku Światowego wynika bowiem, że w 2014 roku 77,8 proc. pracowników w Polsce otrzymywało wynagrodzenia na rachunki płatnicze.

Wypłata wynagrodzenia na rachunek płatniczy wymaga również dokonania zmian w zakresie udostępnianych pracodawcy danych osobowych (art. 22(1) K.p.). Nowelizacja przepisu umożliwi pracodawcy żądanie podania rachunku płatniczego, na który będzie dokonywał wypłaty wynagrodzenia.

Zmiany wprowadzi ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, którą 10 stycznia przyjął Sejm. Teraz prace nad zmianami będą kontynuowane w Senacie.

Czytaj również: Akta pracownicze będą przechowywane przez 10 lat, ale nie wszystkie >>

Ministerstwo Rozwoju, które przygotowało projekt zmian, podkreślało, że nowelizacja ograniczy szarą strefę. Płatności gotówkowe, w przeciwieństwie do elektronicznych, nie pozostawiają śladu, umożliwiając ukrycie przekazania środków. Tym samym wprowadzenie regulacji zmniejszającej rolę gotówki w gospodarce na rzecz płatności elektronicznych może przyczynić się do ograniczenia szarej strefy w gospodarce i – w efekcie – do poprawy sytuacji konkurencyjnej uczciwych podmiotów i zwiększenia dochodów sektora finansów publicznych.

POLECAMY:

 Zatrudnianie pracowników tymczasowych. Komentarz >>

  Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Coaching inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monografia to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w sposób kompleksowy porusza zagadnienie...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Projekt: ważne zmiany dla pracowników, którzy mają niepełnosprawne dzieci