Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Od 1 stycznia wszystkie składki ZUS można opłacać jednym przelewem

Od 1 stycznia 2018 r. zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie do ZUS będziesz wysyłać tylko jeden przelew – to efekt wdrożenia e-Składki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła już listy z informacjami o nowych numerach rachunków. Dowiedz się więcej o tej ważnej zmianie.
Warto wiedzieć: Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku. Do tego czasu każdy, kto opłaca składki, powinien otrzymać list polecony z ZUS z indywidualnym numerem rachunku bankowego, na który w 2018 r. będzie trzeba dokonywać wpłat.

Obecnie wypełnianie przelewów jest skomplikowane i pracochłonne. Musisz podać ZUS wiele danych, które pomagają zaksięgować i rozliczyć wpłaty. Są to: numer konta bankowego (wskazuje ubezpieczenie albo fundusz, którego dotyczy wpłata), Twoje dane identyfikacyjne (NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię oraz nazwisko, numer i seria paszportu lub dowodu osobistego), okres rozliczeniowy (miesiąc i rok) i numer decyzji/umowy/ tytułu wykonawczego.

 

Od 1 stycznia będziesz opłacać składki zwykłym przelewem, takim, jakim np. płacisz za prąd.  Jedyne informacje, jakie będzie trzeba wpisać na przelewie, to: kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz Twój numer rachunku składkowego.

 

Każda wpłata zostanie podzielona proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze na podstawie składek z Twojej ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez Ciebie albo  utworzonej przez ZUS, jeśli jesteś zwolniony z jej przekazywania).

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie wystarczy tylko jeden przelew łącznie na:

•             ubezpieczenia społeczne,

•             ubezpieczenie zdrowotne,

•             Fundusz Pracy,

•             Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

•             Fundusz Emerytur Pomostowych.

 

Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku. Do tego czasu każdy, kto opłaca składki, powinien otrzymać list polecony z ZUS z indywidualnym numerem rachunku bankowego, na który w 2018 r. będzie trzeba dokonywać wpłat.

 

Indywidualny numer rachunku można też sprawdzić w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00.

 

Korzyści dla płatnika z wdrożenia e-Składki:

•             płacisz składki jednym, zwykłym przelewem (zamiast trzech albo czterech) - niższe koszty bankowe.

•             będziesz przekazywał składki na indywidualny Numer Rachunku Składkowego - jeden rachunek dla jednego płatnika.

•             ZUS zaksięguje wpłatę na właściwym koncie płatnika - wpłata będzie niezwłocznie rozliczona.

•             na przelewie nie podajesz danych: NIP/REGON/PESEL/Dowód osobisty/Paszport, numer deklaracji, miesiąca za który opłacane są składki, numeru decyzji/umowy/tytułu wykonawczego - brak wpłat niezidentyfikowanych z kontem płatnika.

•             wpisujesz na przelewie tylko Numer Rachunku Składkowego - szybkie wypełnienie i wykonanie przelewu.

•             wpłata będzie automatycznie rozliczona na najstarsze zadłużenie - mniej odsetek.

 

Ważne!

Jeśli do końca grudnia 2017 roku mnie dostaniesz informacji o numerze Twojego rachunku albo jeśli zgubisz list, koniecznie skontaktuj się z ZUS. Numer rachunku otrzymasz w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).

 

Źródło: ZUS

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców spoza UE

Książka zawiera wzory dokumentów (np. wnioski, oświadczenia, zezwolenia) oraz rozporządzenia i...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Coaching inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

Niższe składki ZUS dla samozatrudnionych z małymi przychodami

24-04-2017
Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą będzie zależała od wysokości osiąganych przychodów z firmy w ramach określonego przez ustawodawcę limitu. Tak wynika z propozycji rewolucyjnych zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt uzależnia wysokość podstawy wymiaru składek od osiąganego przychodu przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Rozporządzenie ministra: zwolnienie dyscyplinarne podać w świadectwie