Zmiany wprowadza ustawa* z dnia 12 kwietnia 2018 r. o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego.

Rodzaj umowy nie ma znaczenia

Przepisy ustawy stosuje się do osób dopiero ubiegających się o zatrudnienie oraz tych już zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to umowa o pracę, umowa o dzieło, zlecenia, o świadczenie usług czy umowa agencyjna lub inna o podobnym charakterze.

Pracodawca nie prześwietli każdego pracownika

Podmiot sektora finansowego będzie mógł żądać informacji o niekaralności od osoby ubiegającej się o zatrudnienie albo zatrudnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stanowisku związanym z:
– zarządzaniem mieniem tego podmiotu lub osób trzecich,
– dostępem do informacji prawnie chronionych,
– podejmowaniem decyzji obarczonych wysokim ryzykiem utraty mienia tego podmiotu lub osób trzecich lub wyrządzenia innej znacznej szkody temu podmiotowi lub osobom trzecim.

Informacja o niekaralności może dotyczyć tylko określonych w ustawie przestępstw. Są to m.in. przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, ochronie informacji, jak również obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi.

 [-OFERTA_HTML-]

W przypadku osób już zatrudnionych pracodawca może żądać informacji o niekaralności nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Dodatkowo, uprawnienie takie przysługuje w przypadku, gdy pracownik będzie przechodził na inne stanowisko, a jego nowe obowiązki będą wymagały zweryfikowania niekaralności. Możliwość sprawdzenia niekaralności pojawi się również w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik został skazany za wymienione wyżej przestępstwo w trakcie zatrudnienia.

Oświadczenie dotyczące karalności lub zaświadczenie z KRK

Ustawa przewiduje, że informacja o niekaralności będzie miała formę oświadczenia. Pracodawca może jednak żądać udokumentowania udzielonych informacji, przez przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Koszty wydania zaświadczenia poniesie pracodawca - w praktyce będzie obowiązany do zwrotu opłaty za wydanie takiej informacji pracownikowi.

Za brak informacji grozi zwolnienie

Ustawa wyraźnie wskazuje, że nieudzielenie przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie informacji o niekaralności lub jej nieudokumentowanie, a także udzielenie informacji potwierdzających skazanie prawomocnym wyrokiem za określone przestępstwo mogą stanowić przyczynę niezatrudnienia tej osoby lub niezawarcia innej umowy, na podstawie której świadczona ma być dana praca.

W przypadku osoby już zatrudnionej nieudzielenie lub nieudokumentowanie takiej informacji może stanowić przyczynę rozwiązania z tą osobą stosunku pracy za wypowiedzeniem lub rozwiązania z nią innej umowy.

Rekrutacje w toku na nowych zasadach

W ustawie przewidziano przepis przejściowy, który dotyczy rekrutacji w toku. Jeżeli w dniu 27 czerwca 2018 roku rekrutacja nie została zakończona, to podmiot zatrudniający może na podstawie nowych przepisów żądać od kandydata informacji o niekaralności.

  * Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.