Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Rozporządzenie ministra: zwolnienie dyscyplinarne podać w świadectwie

Pracodawca ma w świadectwie pracy informować, że rozstał się z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym. A to utrudni mu ponowne zatrudnienie. Są też wątpliwości dotyczące ochrony danych osobowych.

 

Wyraźny obowiązek podania przyczyny rozstania, gdy nastąpiło w trybie dyscyplinarnym, wynika z rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie świadectwa pracy. Po tym, jak 1 czerwca tego roku uległo ono gruntownej zmianie, pojawił się nowy wzór świadectwa pracy z dołączonym do niego pouczeniem, jak należy je wypełniać. Wynika z niego jasno, że po zwolnieniu pracownika na podstawie art. 52 kodeksu pracy taka informacja ma zostać zamieszczona w treści świadectwa pracy.

- Przy zatrudnianiu pracownika nie ma obiektywnej potrzeby poznawania sposobu, w jaki rozstał się on z poprzednim pracodawcą. Oczywiście każdy pracodawca chciałby to wiedzieć, ale przekazanie takiej informacji wykracza poza nowe unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych – twierdzi adwokat Paweł Litwiński.

Źródło: Rzeczpospolita / Autor: Mateusz Rzemek

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Kodeks pracy. Przepisy

Publikacja zawiera tekst ustawy - Kodeks pracy wraz z przepisami ją wprowadzającymi. Artykuły...
Cena: 15.90

40 lat Kodeksu pracy

Zbigniew Góral – profesor doktor habilitowany nauk prawnych; kierownik Katedry Prawa Pracy...
Cena: 129.00

 

Czytaj kolejny
artykuł

Sejm uchwalił zmiany w przyznawaniu najniższych emerytur