Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Senacka komisja za obniżeniem uposażenia parlamentarzystów

Płace
Senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich zarekomendowała we wtorek Senatowi przyjęcie nowelizacji, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.
W ramach topiku:
Grupy pracowników

Dyskusja w Sejmie była bardzo burzliwa. Natomiast w trakcie debaty nad tym punktem w senackiej komisji żaden z senatorów nie zabrał głosu. Z kolei przedstawiciel Biura Legislacyjnego przekazał, że w opinii Biura, ustawa ta nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Po zmianach uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat, co oznacza obniżenie wynagrodzenia o 20 proc.

Na niezmienionym poziomie pozostać ma natomiast dieta parlamentarna, czyli środki na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Będzie ona wynosić 25 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Z informacji dostępnej na stronie internetowej Sejmu wynika, że wysokość uposażenia poselskiego wynosi obecnie 10.020,80 zł brutto, a dieta parlamentarna to 2.505,20 zł brutto, przy czym dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Obecnie zwolniona z PIT jest kwota 2280 zł.

Projekt powstał po ujawnieniu wysokości nagród, które przyznano ministrom rządu Beaty Szydło. Informacja o wypłaconych kwotach wywołała oburzenie opozycji, która apelowała o ich zwrot. Na początku kwietnia prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział obniżenie uposażeń parlamentarzystów oraz przekazanie do połowy maja na cele charytatywne nagród, które otrzymali ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu.  

Dowiedz się więcej z książki 152,10
Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Więcej na temat

Sejm uchwalił ustawę obniżającą uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.

10-05-2018
3 dni trwały w Sejmie prace nad ustawą obniżającą uposażenia posłów i senatorów. To kolejna w ostatnim czasie zmiana przeprowadzona w błyskawicznym tempie. Głosowanie odbyło się w czwartek późnym wieczorem. Ani PO, ani Nowoczesna, jak również większość klubu Kukiz'15 nie wzięli w nim udziału.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pakiet zmian dla niepełnosprawnych już z podpisem prezydenta