Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Senacka komisja za obniżeniem uposażenia parlamentarzystów

Płace
Senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich zarekomendowała we wtorek Senatowi przyjęcie nowelizacji, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.
W ramach topiku:
Grupy pracowników

Dyskusja w Sejmie była bardzo burzliwa. Natomiast w trakcie debaty nad tym punktem w senackiej komisji żaden z senatorów nie zabrał głosu. Z kolei przedstawiciel Biura Legislacyjnego przekazał, że w opinii Biura, ustawa ta nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Po zmianach uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat, co oznacza obniżenie wynagrodzenia o 20 proc.

Na niezmienionym poziomie pozostać ma natomiast dieta parlamentarna, czyli środki na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Będzie ona wynosić 25 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Z informacji dostępnej na stronie internetowej Sejmu wynika, że wysokość uposażenia poselskiego wynosi obecnie 10.020,80 zł brutto, a dieta parlamentarna to 2.505,20 zł brutto, przy czym dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Obecnie zwolniona z PIT jest kwota 2280 zł.

Projekt powstał po ujawnieniu wysokości nagród, które przyznano ministrom rządu Beaty Szydło. Informacja o wypłaconych kwotach wywołała oburzenie opozycji, która apelowała o ich zwrot. Na początku kwietnia prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział obniżenie uposażeń parlamentarzystów oraz przekazanie do połowy maja na cele charytatywne nagród, które otrzymali ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu.  

Dowiedz się więcej z książki 152,10
Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monografia to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w sposób kompleksowy porusza zagadnienie...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

Sejm uchwalił ustawę obniżającą uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.

10-05-2018
3 dni trwały w Sejmie prace nad ustawą obniżającą uposażenia posłów i senatorów. To kolejna w ostatnim czasie zmiana przeprowadzona w błyskawicznym tempie. Głosowanie odbyło się w czwartek późnym wieczorem. Ani PO, ani Nowoczesna, jak również większość klubu Kukiz'15 nie wzięli w nim udziału.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pakiet zmian dla niepełnosprawnych już z podpisem prezydenta