Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Senat za obniżeniem uposażeń parlamentarzystów

Płace
Uposażenie posłów i senatorów spadnie o 20 proc. W czwartek Senat przyjął bez poprawek ustawę, która wprowadza taką zmianę. Jeśli ustawa zostanie opublikowana w tym miesiącu, to sierpień będzie dla parlamentarzystów pierwszym miesiącem z niższymi wynagrodzeniami.
W ramach topiku:
Grupy pracowników

Po zmianach uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat. Na niezmienionym poziomie pozostanie natomiast dieta parlamentarna, czyli środki na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Będzie ona wynosić 25 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Z informacji na stronie internetowej Sejmu wynika, że wysokość uposażenia poselskiego wynosi obecnie 10.020,80 zł brutto, a dieta parlamentarna to 2.505,20 zł brutto, przy czym dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Obecnie zwolniona z PIT jest kwota 2280 zł.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

- Głosowałem za, chociaż się nie cieszyłem - mówił Adam Bielan, wicemarszałek Senatu z PiS. - Znaleźliśmy się w takiej sytuacji, trochę na własne życzenie, że musieliśmy tak zareagować - dodał. Platforma demonstracyjnie nie głosowała. - Za chwilę parlamentarzystą będą mogli być tylko ludzie bogaci i bardzo bogaci - komentował Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu z PO.

Ustawa powstała po aferze z nagrodami, które premier Szydło wypłacała sobie i swoim ministrom. Jarosław Kaczyński zapowiedział wówczas nie tylko zmniejszenie uposażeń parlamentarzystów, ale i samorządowców. Rozporządzenie w drugiej sprawie jest już gotowe. Okazuje się jednak, że obniżki w samorządach nie są pewne. – Pensje samorządowców będą zmieniane tylko wtedy, jeśli rady gmin podejmą uchwały w tej sprawie – mówi Andrzej Porawski, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Jego zdaniem, ani z ustawy, ani z rozporządzenia nie wynika obowiązek działania dla rad. Czytaj więcej: Nie ma przepisu zobowiązującego do obniżania pensji wójta >>

  Dowiedz się więcej z książki 152,10
Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monografia to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w sposób kompleksowy porusza zagadnienie...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pracodawca zapłaci za zatrudnienie alimenciarza na czarno