Celem nowelizacji jest wsparcie członków Korpusu Weteranów, którzy z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności, nie mogąc samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym, przebywają bądź ubiegają się o przyjęcie do domu pomocy społecznej. Do tej pory ponosili oni opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o pomocy społecznej.

 

Nowelizacja wprowadza do ustawy o pomocy społecznej samodzielną podstawę prawną, umożliwiającą zwolnienie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej z opłaty.

Zwolnienie tej grupy osób z odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej następowało będzie po złożeniu wniosku lub z urzędu (co nie jest możliwe na podstawie obowiązujących aktualnie art. 64 i 64a ustawy o pomocy społecznej).

 

Nowe przepisy obejmą członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Zmiana dotyczy szerokiej grupy osób posiadających uprawnienia kombatanckie z różnych tytułów, a wchodzących w skład Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, jako honorowej wspólnoty żołnierskiej.

 

Przy podejmowaniu decyzji o całkowitym albo częściowym zwolnieniu członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej albo odmowie zwolnienia, organ pomocy społecznej będzie miał możliwość wzięcia pod uwagę sytuacji finansowej gminy.

 

Ustawa zawiera odpowiednie regulacje dotyczące stosowania zwolnień z odpłatności członków Korpusu w domach pomocy społecznej prowadzonych przez podmioty niepubliczne.

 

Nowelizacja określa także katalog dokumentów uprawniających do ubiegania się o zwolnienie z ponoszonych opłat. Są to: decyzja o przyznaniu uprawnień kombatanckich, zaświadczenie o uprawnieniach kombatanckich lub legitymacja członka Korpusu.

 

Ustawa z 15.09.2017 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. poz. 1985) wejdzie w życie 9 listopada 2017 r. Co ważne, jeśli osoba uprawniona do zwolnienia z opłat na podstawie nowych przepisów złożyła już wniosek o zwolnienie na podstawie obowiązującego do tej pory art. 64 ustawy o pomocy społecznej, a organ nie wydał jeszcze decyzji, to w takich sytuacjach stosowana będzie już nowa podstawa prawna zwolnienia.