Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zakaz handlu. Ustawa już obowiązuje

Kadry
Ograniczenia w niedzielnym handlu stały się faktem. 1 marca weszła w życie ustawa, która stopniowo doprowadzi do całkowitego zakazu handlu w niedziele. Sklepy szukają sposobów na obejście zakazu, eksperci ostrzegają, że to bubel, a ministerstwo zapewnia, że to ważna i wyczekiwana zmiana. Czas i kontrole PIP wszystko zweryfikują.
W ramach topiku:
Czas pracy Grupy pracowników

Pierwsze ograniczenia dotyczyć będą niedzieli 11 marca, kolejny raz sklepy zamknięte będą tydzień później - 18 marca. Największe utrudnienia czekają na klientów w kwietniu, kiedy przez cały miesiąc zakupy będzie można zrobić tylko w jedną niedzielę – 29 kwietnia (ze względu na święto Wielkiej Nocy, które wypada 1 kwietnia i dołoży kolejną niedzielę bez handlu).

Generalnie od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, wprowadzając generalny zakaz handlu, ustanawia w art. 6 ust. 1 długą listę wyjątków. To właśnie one wywołują najwięcej komentarzy i wątpliwości, a z drugiej strony mogą być przyczyną nadużyć.

Czytaj: Ponad 30 wyjątków od zakazu handlu >>

Pracodawca, który nie będzie przestrzegał zakazu handlu (lub jego ograniczeń godzinowych), musi się liczyć z karą grzywny w wysokości od 1000 do 100.000 zł. Kontrolą placówek zajmie się Państwowa Inspekcja Pracy.

Ważne!
Ustawa ma zastosowanie do pracowników, pracowników tymczasowych a także innych osób fizycznych, które wykonują pracę na podstawie umów prawa cywilnego – wykonujących odpłatną pracę u przedsiębiorcy wykonującego zarobkową działalność handlową. Nie dotyczy natomiast właścicieli - oni mogą w dni objęte zakazem otworzyć sklepy, jeśli sami staną za ladą.

  Są pierwsze interpretacje PIP ws. zakazu handlu Są pierwsze interpretacje PIP ws. zakazu handlu 01-03-2018 Szkolenie

Więcej informacji związanych z wprowadzanym zakazem handlu znajdziesz w poradnikach i komentarzach:
Zakaz handlu w niedziele i święta - na czym polega i kogo dotyczy?* >>
Zakaz handlu w niedziele i święta - problemy z definicją niedzieli* >>
Czym jest placówka handlowa i wykonywanie pracy w handlu?* >>
Kto może handlować w niedziele* >>

* linki prowadzą do publikacji dostępnych tylko dla zalogowanych Użytkowników Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

  Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Coaching inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monografia to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w sposób kompleksowy porusza zagadnienie...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Kandydat do pracy w banku przedstawi zaświadczenie o niekaralności