Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zakaz handlu w niedziele coraz bliżej. Kalendarz niedziel handlowych w 2018 roku

Kadry
Od 1 marca zakupy zrobimy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Łącznie w 2018 roku będzie 21 niedziel, w które będą mogły pracować wszystkie placówki handlowe. W pozostałe niedziele handel będzie mocno ograniczony, ale zakupy będzie można zrobić np. w internecie i w sklepach, w których za ladą staną właściciele.
W ramach topiku:
Grupy pracowników Zatrudnienie Rynek pracy

Sejm kończy prace nad nowelizacją ograniczającą handel w niedziele. Jutro rozpatrzy poprawki Senatu. Jeśli zostaną zaakceptowane, ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Które niedziele będą wolne?
Celem ustawy jest stopniowe doprowadzenie do zamknięcia placówek handlowych w niedziele. Ustawa ustala też godziny handlu w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Pierwsze ograniczenia odczujemy już w marcu – od 1 marca zakupy zrobimy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, pozostałe będą wolne.

KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH W 2018 ROKU

MARZEC:
4 marca
25 marca

KWIECIEŃ:
29 kwietnia

MAJ:
6 maja
27 maja

CZERWIEC:
3 czerwca
24 czerwca

LIPIEC:
1 lipca
29 lipca

SIERPIEŃ:
5 sierpnia
26 sierpnia

WRZESIEŃ:
2 września
30 września

PAŹDZIERNIK:
7 października
28 października

LISTOPAD:
4 listopada
25 listopada

GRUDZIEŃ:
2 grudnia
16 grudnia
23 grudnia
30 grudnia

Ograniczenie handlu w Wigilię i Wielką Sobotę
Ustawa ureguluje handel w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Sklepy będą w te dni czynne do 14.00.
Co ważne dla pracowników placówek handlowych, art. 9 ustawy wyraźnie stanowi, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania pracy w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 14.00, a wynagrodzenie to oblicza się tak jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

30 wyjątków od zakazu handlu
Ustawa wprowadza generalny zakaz handlu, ale jednocześnie przewiduje długą listę wyjątków od tego zakazu. Nie dotyczy on bowiem m.in. handlu w internecie, na stacjach benzynowych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach oraz aptekach i kwiaciarniach. Więcej na ten temat >>

Za złamanie zakazu handlu grzywna
Pracodawca, który nie będzie przestrzegał zakazu handlu (lub jego ograniczeń godzinowych), musi się liczyć z karą grzywny w wysokości od 1000 do 100.000 zł.

Kolejne ograniczenia za rok
Od 1 stycznia 2019 roku sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem 7 w roku: trzy przedświąteczne (2 przed Bożym Narodzeniem, 1 przed Wielkanocą) oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, czyli wtedy gdy sklepy organizują wyprzedaże.

PIP będzie mieć więcej pracy
Kontrolą przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zajmie się Państwowa Inspekcja Pracy.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Kodeks pracy. Komentarz

Komentarz przedstawia w sposób szczegółowy, a zarazem syntetyczny, wszystkie instytucje prawa pracy...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Coaching kariery. Doradztwo zawodowe w warunkach współczesnego rynku pracy

Książka jest pierwszą na polskim rynku publikacją łączącą tematykę coachingu z nowoczesnym...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi

Podręcznik przedstawia problematykę prawa pracy w przystępnej formule pytań i odpowiedzi. Zawarte w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Więcej na temat

Eksperci ostrzegają – zakaz handlu w niedziele wpłynie na wynagrodzenia pracowników

22-11-2017
Forsowany przez NSZZ Solidarność zakaz handlu we wszystkie niedziele w miesiącu, wbrew intencjom, może spowodować pogorszenie sytuacji pracowników. Chodzi przede wszystkim o pracę w mniejszym wymiarze godzin, a w konsekwencji niższe wynagrodzenia, spowodowaną zamknięciem sklepów w cztery do pięciu dni w miesiącu.

 

Czytaj kolejny
artykuł

12 pytań o zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców