Parlament zakończył prace nad ustawą ograniczającą handel w niedziele. Senackie poprawki, które doprecyzowały wyłączenia od zakazu handlu i mają zapobiec obchodzeniu ograniczeń przez przedsiębiorców, zyskały poparcie Sejmu.

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.

Czytaj również: Zakaz handlu w niedziele. Kalendarz niedziel handlowych w 2018 roku >>

W ustawie przewidziano zamknięty katalog wyłączeń od zakazu handlu. Niektóre z tych wyłączeń zostały doprecyzowane w Senacie, a zaproponowane poprawki poparł wczoraj Sejm. Chodzi m.in. o kwiaciarnie, lodziarnie, piekarnie czy cukiernie. Nazwa placówki nie będzie miała znaczenia dla wyłączenia od zakazu handlu – istotna będzie tzw. przeważająca działalność punktu. Jeśli taka działalność polegać będzie np. na wypiekaniu pieczywa, placówka będzie mogła pracować w niedziele. Nie wystarczy jednak otworzyć w sklepie punktu tzw. odpiekania pieczywa (czyli wypieku na miejscu odmrożonego chleba czy bułek), by ominąć zakaz. Nie będzie to bowiem dominująca działalność, o której mówi ustawa.

Senat zaproponował też wyłączenie spod zakazu tych placówek handlowych, w których przeważa działalność gastronomiczna.

Senatorowie dopisali również do przepisu pozwalającego na handel w niedziele w sklepach, gdzie za ladą stoi sam właściciel, że ma to być działalność prowadzona „we własnym imieniu i na własny rachunek”. Takie doprecyzowanie ma zagwarantować, że zakazem handlu objęte zostaną również placówki działające na zasadzie franczyzy.

Kolejne poprawki przewidują, że handlować będzie można również na terenie jednostek wojskowych oraz w centrach pierwszej sprzedaży ryb, w przypadku sprzedaży ryb z burty, w gospodarstwach rybackich, placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami.

Sprzedawać w niedziele będzie można m.in. w e-sklepach i na platformach internetowych, jeżeli handel ma charakter zautomatyzowany, na stacjach benzynowych, w sklepach z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi czy w placówkach pocztowych, a także w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, strefach wolnocłowych i w środkach komunikacji miejskiej. W okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku handel będzie mógł się odbywać również w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi.

Pracodawca, który nie będzie przestrzegał zakazu handlu (lub jego ograniczeń godzinowych), musi się liczyć z karą grzywny w wysokości od 1000 do 100.000 zł.