Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Zakaz handlu w niedziele - ustawa opublikowana

Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.
W ramach topiku:
Czas pracy Grupy pracowników
Warto wiedzieć: Ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Kadry

5 lutego w Dzienniku Ustaw pod poz. 305 opublikowana została ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Ustawa wchodzi w życie 1 marca, ale sklepy po raz pierwszy zamknięte będą w drugą niedzielę tego miesiąca, czyli 11 marca. W okresie od marca do listopada br. zakupy będzie można zrobić w dwie niedziele w miesiącu, wyjątkiem będzie kwiecień, kiedy przez układ świąt sklepy będą otwarte tylko w jedną niedzielę - 29 kwietnia.

Zakaz handlu w niedziele coraz bliżej. Kalendarz niedziel handlowych w 2018 roku Zakaz handlu w niedziele coraz bliżej. Kalendarz niedziel handlowych w 2018 roku 09-01-2018 Szkolenie

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00. Podobnie będzie wyglądał handel w kolejnych latach.

Ustawa przewiduje długą listę wyjątków od zakazu handlu. Znalazło się na niej aż 30 różnych wyłączeń.

Czytaj: 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele >>

Pracodawca, który nie będzie przestrzegał zakazu handlu (lub jego ograniczeń godzinowych), musi się liczyć z karą grzywny w wysokości od 1000 do 100.000 zł. Kontrolą placówek zajmie się Państwowa Inspekcja Pracy.

lista dokumentów
 

Produkty polecane

MERITUM Ubezpieczenia społeczne 2017

Poradnik omawia zagadnienia związane z systemem ubezpieczeń społecznych i świadczeniami...
Cena: 228.00
Promocja: 205.20 zł

Wypowiedzenie stosunku pracy

Książka porusza tematykę będącą jednym z najczęstszych przedmiotów sporów sądowych - wypowiedzenie...
Cena: 159.00
Promocja: 111.30 zł

MERITUM Prawo pracy 2018

Roczna aktualizacja on-line w cenie książki   15. wydanie cenionego przez czytelników...
Cena: 259.00
Promocja: 194.25 zł

Więcej na temat

Branża: przepisy w ustawie o zakazie handlu w niedzielę - niejasne

30-01-2018
Przepisy w ustawie o zakazie handlu w niedziele są niejasne, trudne do interpretacji – mówiła PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Podobnie ocenił dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Jego zdaniem "powstały skomplikowane przepisy".

 

Czytaj kolejny
artykuł

Od 1 kwietnia niższa składka wypadkowa