Zmiana jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który uznał, że pominięcie w systemie służb mundurowych tej grupy celników, która wykonuje zadania tożsame z zadaniami policjantów, jest niekonstytucyjne. Przepisy zmienia ustawa z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1321).

W myśl przepisów ustawy zmieniającej, funkcjonariuszom Służby Celnej, którzy zostali mianowani do Służby Celnej po dniu 14 września 1999 r. lub których stosunek pracy został przekształcony w stosunek służbowy na podstawie art. 22b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, jak również funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, przysługiwać będzie prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych przewidzianych w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym, z wyłączeniem prawa do lokalu mieszkalnego albo pomocy w budownictwie mieszkaniowym.

Ustawa różnicuje zasady przechodzenia na emeryturę policyjną i ustalania jej wysokości w zależności od daty rozpoczęcia służby przez funkcjonariuszy Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej:

•     Funkcjonariuszom przyjętym do służby po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 2012 r. emerytura policyjna przysługiwać będzie, jeżeli w dniu zwolnienia posiadają 15 lat służby. W odróżnieniu od innych służb mundurowych, w przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej oraz Służby Celno-Skarbowej dodatkowym warunkiem niezbędnym do uzyskania prawa do tego świadczenia będzie ukończenie 55 lat życia i posiadanie w stażu służby co najmniej 5 lat służby przy wykonywaniu zadań policyjnych łączących się ze zwalczaniem przestępczości bądź 5 lat służby w Służbie Celno-Skarbowej.
Funkcjonariusze, którzy w dniu zwolnienia ze służby, przekształcenia albo wygaśnięcia stosunku służbowego, osiągnęli staż 15 lat służby, w tym co najmniej 5 lat pełnienia służby przy wykonywaniu zadań o charakterze „policyjnym”, ale nie osiągnęli wieku 55 lat życia, nabędą prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby, wygaśnięcia czy przekształcenia stosunku służbowego.
Emerytura celników wynosić będzie 40 proc. podstawy jej wymiaru za 15 lat służby. Wysokość świadczenia będzie obliczana na podstawie średniej pensji z dziesięciu wybranych kolejnych lat służby.

•     Funkcjonariuszom przyjętym do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. emerytura policyjna przysługiwać będzie, jeżeli na dzień zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat życia i będą posiadać co najmniej 25-letni staż służby. Funkcjonariusze, którzy w dniu zwolnienia ze służby legitymować się będą wymaganym stażem służby, jednak nie osiągną wieku 55 lat, nabędą prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku w przypadku gdy zwolnienie ze służby nastąpiło z przyczyn enumeratywnie wskazanych w ustawie.
Emerytura policyjna funkcjonariuszy Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r. wynosić będzie 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby i za każdy rok będzie rosnąć o 3 proc. Maksymalne może wynieść 75 proc. pensji.